КНУТД
Київський національний університет технологій та дизайну

UA EN

ВИСТАВКА ОЛЕКСАНДРА КРОТЕВИЧА «ІДУ НА ВИ!»

Олександр Кротевич

 

Моє кредо – історію робить відсоток людей,
націю скріплюють тисячі,
а в історичній пам’яті залишаються одиниці.

 

Ось і я хочу бути одним з них: творити, скріпляти та торкатися до сердець людей через художнє полотно, через візуалізацію думок. Творчі особистості живуть не для себе, а для нащадків: формують любов до Батьківщини через пізнання історії свого народу та свого родоводу.

Знати і берегти традиції, обряди, звичаї українського народу. Усвідомлювати що головне в житті це мати, жінка, діти, країна. А Україна понад усе!

Нас не буде, а Україна вічна. І яку пам’ять ми залишимо по собі чи гарну, поважну, чи ніякої – залежить від нас із вами. Треба залишати після себе добрі справи в історії для майбутніх поколінь.


«Іду на ви!» – це роботи серій «Моя Україна» та «Абетка українських буквиць», це своєрідна позиція митця та власне тлумачення поняття «Українство».

Олександр Кротевич. Художник, дизайнер, кандидат мистецтвознавства, член Спілки дизайнерів України, доцент кафедри графічного дизайну Київського національного університету технологій та дизайну. Учасник багатьох українських та міжнародних художніх виставок. Працює в галузях монументального мистецтва, графіки, живопису та графічного дизайну. Творчі роботи зберігаються в приватних колекціях України та за кордоном.

Авторський стиль мистецьких робіт Олександра полягає в поєднанні графіки, живопису з ідеєю опису Батьківщини-України в семіотиці, образах символах, історичних аспектах української національної історії. Це закодовані та зашифровані моменти життя нації. Роботи О. Кротевича – це маніфест або кодекс української ідентичності.

Образотворча «Абетка Українських буквиць» охоплює серію графічних робіт із 33-х буквиць, яку було створено в 2019 році як своєрідну інсталяцію та візуально-асоціативне відображення української ідентичності в баченні митця і отримала Свідоцтво авторського права державного зразка за № 90684.

Згідно з баченням автора буквиці це початок – слова, думки, ідеї, це окремі інстальовані думки, вимір асоціацій через форму, образи відомих історичних постатей України та героїв останніх років. Коди і зашифровані символи в творчості митця викарбовуються на полотні та ідентифікуються з поняттям «Українство». Кожен глядач бачить у роботах художника щось своє і щоразу, знову і знову, знаходить нові форми, образи, знаки та розкодовані тексти.

Вражає чимала кількість символів, їх стилізація та увага до орнаментальної деталізації. Митець навмисно перенасичує інформацією свої роботи. Наприклад, у «Великих фундаторах» прорисовано майже один кілометр графічних ліній, понад тисячу знаків, символів та орнаментів. У роботах художника знаходимо безліч дзеркальних текстів, омографів, речень та слів записаних знаками Футарка, з кодами де кожна літера має власний вишиванковий символ і загальний сенс.

В окремих творах автора немає чіткої межі між християнством та язичництвом, деякі тексти перекладені з використанням стародавніх слов’янських рун. Як у кожній українській прадавній вишиванці було відображено сакральний зашифрований зміст про власника сорочки, про його сім’ю, про його здібності та соціальний стан, так і в роботах Олександра Кротевича читаємо мов би положення кодексу Українця, свідомого суб’єкта нації, носія високого звання – Українець.

Галерея


Чайка. О. Кротевич, 2017. Полотно. Акрил. Художні маркери. 80 * 65 см.

Чуб. Душа. О. Кротевич, 2018. Полотно. Акрил. Художні маркери. 80 * 54 см.

Футарк. Скрізь Футарк. О. Кротевич, 2019. Полотно. Акрил. Художні маркери. 90 * 65 см.

Ідея нації. O. Krotevych, 2022. Полотно. Акрил. Художні маркери. 110 * 160 см.

Молитва. Через віки. О. Кротевич, 2018. Полотно. Акрил. Художні маркери. 80 * 60 см.

Підкова. На щастя. О. Кротевич, 2020. Полотно. Акрил, Художні маркери. Туш. 80 * 60 см.

Зірка вертепу. О. Кротевич, 2019. Полотно. Акрил. Художні маркери. 50 * 80 см.

Тризуб. O. Krotevych, 2016. Полотно. Акрил. Художні маркери. 50 * 80 см.

Вишиванка. О. Кротевич, 2017. Полотно. Акрил. Художні маркери. 60 * 80 см.

Хрещення. Кротевич О. 2018. Полотно. Акрил. Художні маркери. 80 * 100 см.

А Буквиця. 20*30 см. Картон. Акрил. Маркери. Або зі щитом, або на щиті. Або волю здобути, або дома не бувати. Азов, Свобода, Україна.

Б Буквиця. 20*30 см. Картон. Акрил. Маркери. Боротьби без литаврів не буває, як і без зброї. Боятися смерті – на світі не жити. Благо українця – це цінність різних благ, добра та Бога.

Без сім’ї та свого роду – немає нації, народу.

В Буквиця. 20*30 см. Картон. Акрил. Маркери. Вища мета віддавати своє життя за свою землю, за овіяну мріями соборну Україну. Це найвища справа мужів Українства.

Г Буквиця. 20*30 см. Картон. Акрил. Маркери. Гордість – споконвічна риса лицарів усіх часів. Гордість козацтва – це лицарська повага, а гідність – це душа, яка розривається від цієї ж гордості.

Ґ Буквиця. 20*30 см. Картон. Акрил. Маркери. Ґарт міцності Українства є безперечною відмінністю людей, у яких розуміння нації стає вищим кодом приналежності до свого роду.

Д Буквиця. 20*30 см. Картон. Акрил. Маркери. Добре діло – правду говорити сміло. Добре довго пам’ятається, а злеє – ще довше.

Е Буквиця. 20*30 см. Картон. Акрил. Маркери. Енергетика справжнього патріота полягає в готовності та бажанні негайно, завзято діяти на благо своєї Батьківщини.

Є Буквиця. 20*30 см. Картон. Акрил. Маркери. Єдність людей довкола однієї ідеї та збіг поглядів — це найбільше здобуття українців.

Ж Буквиця. 20*30 см. Картон. Акрил. Маркери. Жити – Україні служити! Життя, як терниста нива, – не пройдеш, не втомивши ноги. Жага визнання своєї ідентичності - найглибше високе бажання справжнього українця.

З Буквиця. 20*30 см. Картон. Акрил. Маркери. За праве діло стій сміливо. Зброя українського війська — це арсенал, здобутий у боях та походах, Це гарт та мужність, честь та доля. Зброя та мова честь береже.

И Буквиця. 20*30 см. Картон. Акрил. Маркери. Импет. Импет – несподівана для ворога стрімкість, неймовірна сила та шалений натиск в бою, безперечна властивість козацького характеру.

І Буквиця. 20*30 см. Картон. Акрил. Маркери. Ідея нації на протязі століть домінує в генах українця. Вона, як лава виривається з пекла перед загрозою руйнування існування українства.

Ї Буквиця. 20*30 см. Картон. Акрил. Маркери. Їй богу! У козака доля усміхається, коли з нею не жартують. Їй богу! У козака дружина смиренна та слухняна, і чоловіка поважає.

Й Буквиця. 20*30 см. Картон. Акрил. Маркери. Йдучи по чужу голову і свою неси. Ймовірно в суті людяності тільки те, що треба бути трохи добрішим, коли це можливо. А це можливо завжди.

К Буквиця. 20*30 см. Картон. Акрил. Маркери. Козаки - це константа України. Коли Козак в полі, то він і на волі. Коли правдиве діло, то говори сміло. Куди серце летить, туди й око глядить.

Л Буквиця. 20*30 см. Картон. Акрил. Маркери. Лицарська доблесть - це козацька звитяга. Лицарська вдача супроводжувала морські походи запорожців. А Лицарський характер - це про козака.

М Буквиця. 20*30 см. Картон. Акрил. Маркери. Мудрість дістається вибраним, безумно залюбленим у Вітчизну борцям. З досвідом вона стає ціннішою. Мудрими ніхто не народжуються, а тому навчаються.

Н Буквиця. 20*30 см. Картон. Акрил. Маркери. Нація – найвища форма суспільної єдності. Незламна та непохитна козацька нація: волелюбні, завзяті мужі в тяжку годину зі зброєю стоять на сторожі української соборності.

О Буквиця. 20*30 см. Картон. Акрил. Маркери. Основа козацтва – міцність українства. Основа міцності українців – держава. Основа держави – Справедливість. Основа справедливості - Незалежність.
Основа духовності народу - рідна Мова. А на мові зростає Українство.

П Буквиця. 20*30 см. Картон. Акрил. Маркери. Правда не кривда, і в правді сила. Правда і з дна моря виринає, а неправда потопає. Пектораль - частина обладунку скіфського воїна.

Р Буквиця. 20*30 см. Картон. Акрил. Маркери. Риси українського народу: невгамовність, непосидющість, нетерплячість до панування над собою та генетично-загострене почуття справедливості.

С Буквиця. 20*30 см. Картон. Акрил. Маркери. Стяг в руках тримай та сміливості не втрачай. Стяг - це ідеологічний атрибут війська та держави. Cміливого прапороносця і куля боїться.

Т Буквиця. 20*30 см. Картон. Акрил. Маркери. Тризуб є Головним маркером української ідентичності. Тризуб із найдавніших часів вважався магічним знаком сокола Рарога, давньослов’янського божества небесної блискавки, та світовим символом триєдинства.

У Буквиця. 20*30 см. Картон. Акрил. Маркери. Україна – мати, вмій за неї постояти. «Україно, Мати Героїв... Нехай у Тобі відроджуся, славою Твоєю опромінюся, бо Ти все життя моє, бо Ти все щастя моє…» (з молитви українських націоналістів)

Ф Буквиця. 20*30 см. Картон. Акрил. Маркери. Фундатори-засновники боролися у вічному трикутнику боротьби за визначення свого права на існування Української держави, трикутнику вибору між агресивним сусідом, багатою Європою та обездоленим власним Народом.

Х Буквиця. 20*30 см. Картон. Акрил. Маркери. Хоробрим усміхається доля і правда. Тому, хто з правдою зрідниться, той і грому не боїться. Хмельницький зробив подобу Козацької держави. А сучасному поколінню зосталася боротьба за існування, незалежність та соборність України.

Ц Буквиця. 20*30 см. Картон. Акрил. Маркери. Цитадель Європи — Україна. З часів Святослава Хороброго захищала від ординських завойовників Європу. Цитадель, Зброя — це генетичні атрибути козака-оборонця та невід’ємна частина сучасного захисника України.

Ч Буквиця. 20*30 см. Картон. Акрил. Маркери. Чуб носи гордо та чесне діло роби сміло. Чуб козачий, оселедець, є атрибутом козака. Святослав Хоробрий носив довгий чуб, що вважалося князівським привілеєм, і ознакою сміливості в ті часи. 

Ш Буквиця. 20*30 см. Картон. Акрил. Маркери. Шабля козака береже, а береженого Бог збереже. Шабля для козака є символ військової звитяги та приналежності до лицарського стану.

Щ Буквиця. 20*30 см. Картон. Акрил. Маркери. Щит – це перше бойове спорядження людства, символ військової честі й перемоги. Щит, розташований на стіні в оселі козака, вказував на вкотре здобуту перемогу.

Ь  Буквиця. 20*30 см. Картон. Акрил. Маркери.

Ю Буквиця. 20*30 см. Картон. Акрил. Маркери. Юнак стає чоловіком, коли знає про свій родовід та обов’язки перед батьками, про історію Українського народу. Тоді він стає членом нації.

Я Буквиця. 20*30 см. Картон. Акрил. Маркери. Я – батько свого Сина, воїна, захисника України. Я – Українець по роду, племені та духу. Я – нащадок Святослава хороброго та загиблих захисників під Крутами.