КНУТД
Київський національний університет технологій та дизайну

UA EN

 

Обов’язкова анотована дисципліна здобувачів освітнього ступеня «бакалавр» освітньо-професійної програми

ПРОМИСЛОВА ФАРМАЦІЯ

ОПИС МОДУЛЯ

 

Назва дисципліни: Біохімія та фармацевтична хімія.

Тип модуля: обов’язковий.

Семестр(и): 4,5,6,7

Обсяг модуля:  загальна кількість годин – 540 ; кількість кредитів ЄКТС – 18.

Результати навчання:

знати: предмет і задачі загальної біологічної та фармацевтичної хімії;  структуру та функції білків і нуклеїнових кислот; основні класи ферментів, кінетику ферментативних реакцій; біосинтез білка та його регуляцію; будову та біологічну роль вітамінів; структуру та механізм регуляторної дії гормонів; основні принципи обміну речовин та енергії в організмі людини; основні принципи молекулярної біології та генної інженерії, використання досягнень генної інженерії у фармацевтичному виробництві; основні поняття та особливості фармацевтичного аналізу; джерела та способи добування лікарських речовин; вимоги до якості лікарських засобів залежно від способу добування, застосування, характеру лікарських форм та стабільності; контроль якості лікарських форм та умови зберігання;

вміти: проводити розділення та очистку суміші амінокислот або білків; використовувати методи біохімії у виробництві та аналізі ліків; аналізувати результати біохімічних досліджень; підбирати оптимальні умови для виявлення найбільшої активності ферментів; проводити якісне і кількісне визначення вмісту, властивостей білків, ліпідів, вуглеводів, нуклеїнових кислот у біологічному матеріалі; здійснювати фармацевтичний аналіз лікарських засобів; проводити загальні реакції ідентифікації АФІ, функціонального аналізу органічних лікарських речовин; аналізувати якість АФІ синтетичного та природного походження та лікарських препаратів.

Програмні результати навчання: ПРН 1, ПРН 9, ПРН 21.

Необхідні обов’язкові попередні та супутні модулі (пререквізити і кореквізити): загальна та неорганічна хімія, фізика, вища математика, органічна хімія, аналітична хімія, фізична хімія, основи фармакології, токсикології та фізіології.

Зміст навчального модуля: Статична біохімія. Структура і функції амінокислот, пептидів, білків. Фізико-хімічні властивості білків. Ферменти, їх структурно-функціональна організація, номенклатура і класифікація. Кінетика ферментативних реакцій. Вітаміни та гормони, будова, функції, механізм дії. Біохімічна динаміка. Обмін речовин та енергії. Загальні шляхи метаболізму та молекулярні основи енергетичного обміну в організмі людини. Молекулярна біологія. Структура і функції нуклеїнових кислот. Перенесення генетичної інформації. Біосинтез білка та його регуляція. Основні етапи розвитку фармацевтичної хімії. Державні принципи та положення, що регламентують якість лікарських засобів. Фармацевтичний аналіз. Ідентифікація лікарських речовин. Загальні фармакопейні положення щодо визначення сторонніх речовин у лікарських засобах (випробування на чистоту). Методи кількісного аналізу лікарських засобів. Аналіз лікарських форм. Стабільність та терміни зберігання лікарських засобів. Лікарські речовини неорганічної природи. Лікарські речовини – похідні елементів V, ІV та Ш, ІІ,  І та VШ груп періодичної системи Д.І. Менделєєва. Лікарські речовини з радіоактивними ізотопами. Лікарські речовини органічної природи. Аліфатичні та аліциклічні сполуки. Ароматичні сполуки. Гетеро-циклічні сполуки. Біологічно активні сполуки природного походження та їх синтетичні аналоги.

Види навчальних занять: лекція, лабораторне, консультація.

Форми навчання: денна, заочна, заочна (дистанційна).

Методи навчання: словесний, пояснювально-демонстраційний, репродуктивний, дослідницький, метод проблемного викладання.

Методи контролю: усний (усне опитування), письмовий (індивідуальні завдання, задачі, звіти по лабораторних роботах), тестовий, лабораторний.

Підсумковий контроль: залік (семестр 4) екзамен (семестр 5,6,7).

Засоби діагностики успішності навчання: індивідуальні завдання, вправи, перелік питань для модульного, підсумкового контролю та захисту лабораторних робіт, комплекти тестових завдань для поточного та підсумкого контролю.

Мова навчання:  українська.