Дисципліна вільного вибору студентів спеціальної професійної підготовки здобувачів освітнього ступеня «бакалавр» факультету хімічних та біофармацевтичних технологій (ДВСПП)
ОПИС МОДУЛЯ
Назва дисципліни: Фармакогнозія.
Тип модуля: вільного вибору студента.
Семестр(и): 3, 4, 5.
Обсяг модуля: загальна кількість годин – 450; кількість кредитів ЄКТС – 15.
Результати навчання:
знати: характеристику сировинної бази лікарських рослин (дикорослих і культивованих); загальні правила заготівлі лікарської рослинної сировини; систему стандартизації лікарської рослинної сировини; номенклатуру лікарських рослин, лікарської рослинної сировини і лікарських засобів рослинного та тваринного походження; правила приймання лікарської рослинної сировини, локалізацію біологічно активних речовин у лікарській рослинній сировині, способи їх виділення та методи аналізу; зовнішні ознаки сировини, показники, що обумовлюють її якість, і методи їх визначення (вміст органічних, мінеральних домішок, ступеня подрібнення тощо); правила зберігання, пакування, маркування, транспортування лікарської рослинної сировини; правила техніки безпеки під час роботи з лікарською рослинною сировиною;
вміти: проводити товарознавчий аналіз, мікрохімічні та гістохімічні реакції лікарської рослинної сировини у цілому, різаному та порошкованому стані, а також аналіз зборів; використовуючи відповідну аналітичну нормативну документацію визначати числові показники, які регламентують доброякісність лікарської рослинної сировини та методи їх визначення; документально оформлювати результати аналізу лікарської рослинної сировини; враховуючи морфологічну групу сировини та клас біологічно активних речовин, використовуючи необхідні речовини, матеріали, технологічне обладнання згідно вимог нормативно-технічної документації, вибирати раціональний спосіб утилізації відходів фітохімічного виробництва.
Програмні результати навчання: ПРН 9, ПРН 10, ПРН 21.
Необхідні обов’язкові попередні та супутні модулі (пререквізити і кореквізити): загальна та неорганічна хімія, органічна хімія, аналітична хімія.
Зміст навчального модуля: Мета та завдання фармакогнозії, її розвиток як науки. Номенклатура, хімічний склад, властивості та фітопрепарати з сировини, що містить сполуки первинного синтезу (полісахариди, ліпіди), вітаміни та глікозиди. Номенклатура, хімічний склад, властивості та фітопрепарати з сировини, що містить сполуки вторинного синтезу (фенольні сполуки, антраценопохідні, флавоноїди та дубильні речовини). Номенклатура, хімічний склад, властивості та фітопрепарати з сировини, що містить терпеноїдні сполуки (іридоїди та ефірні олії, дитерпени, тритерпени та тритерпенові сапоніни, серцеві глікозиди). Номенклатура, хімічний склад, властивості та фітопрепарати з сировини, що містить нітрогеновмісні сполуки (алкалоїди). Аналіз порошків та зборів.
Види навчальних занять: лекція, лабораторне, консультація.
Форми навчання: денна, заочна, заочна (дистанційна).
Методи навчання: словесний, пояснювально-демонстраційний, репродуктивний, дослідницький, метод проблемного викладання.
Методи контролю: усний (усне опитування), письмовий (індивідуальні завдання, задачі, звіти по лабораторних роботах), тестовий, лабораторний.
Форми підсумкового контролю: залік (семестри: 3, 4), екзамен (семестр 5).
Засоби діагностики успішності навчання: індивідуальні завдання, вправи, перелік питань для модульного, підсумкового контролю та захисту лабораторних робіт, комплекти тестових завдань для поточного та підсумкового контролю.
Мова навчання: українська.