Кафедра хімічних технологій та ресурсозбереження розпочала свою історію з 1958 року, коли на вимогу часу для підготовки інженерних і наукових кадрів для хімічної промисловості України на базі хіміко-технологічного факультету Київського технологічного інституту легкої промисловості було створено першу в Україні кафедру технології хімічних волокон. Засновником кафедри був Олександр Володимирович Юдін, доктор технічних наук, професор, заслужений працівник вищої школи. У 1961 р. відбувся перший випуск 25-ти інженерів-хіміків-технологів для промисловості хімічних волокон.
Науково-дослідницька діяльність була і залишається невід’ємною частиною роботи кафедри. У різний час у спеціалізованих наукових лабораторіях кафедри працювали проф. М. П. Котов, проф. М. В. Цебренко, к.т.н., ст.н.с. В. І. Власенко, к.т.н., ст. н.с. Н. М. Резанова. Під керівництвом проф. М. В. Цебренко було створено нові технології одержання ультратонких синтетичних волокон і фільтрматеріалів для прецизійної фільтрації на їх основi.
У 1988 р. кафедру технології хімічних волокон було реорганізовано у кафедру технології переробки пластмас і еластомерів, яку очолив Віктор Васильович Анохін (1923–2004 рр.), д.т.н., професор, заслужений діяч науки і техніки В. В. Анохін – випускник КТІЛПу 1950 року, учасник Другої світової війни, нагороджений багатьма орденами і медалями, пройшов шлях від асистента до ректора. У 1961 р. захистив кандидатську, а в 1992 р. докторську дисертації. Очолював КТІЛП із 1967 по 1973 рр.
У 1993 р. завідувачем кафедри технології переробки пластмас і еластомерів було призначено доктора технічних наук, професора Валерія Олександровича Пахаренка, науково-виробнича діяльність якого присвячена створенню нових композиційних полімерних матеріалів і способів їх переробки.
У різний час на кафедрі викладали кандидати технічних наук, доценти: Б. А. Єгоров, В. О. Єфремов, О. П. Пимоненко, О. В. Жданович, О. С. Гржималовський, Г. П. Ніколаєва, Ю. Я. Клейнер, О. В. Шаповал, Т. С. Шостак, Н.М. Резанова, доктори технічних наук, професори: О. В. Романкевич, В. М. Ірклей, М. В. Цебренко, д.х.н. професор, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки .
У 2014 р. кафедру технології полімерів та хімічних волокон було реорганізовано в кафедру прикладної екології, технології полімерів і хімічних волокон. Кафедру очолила Вікторія Петрівна Плаван, д.т.н., професор, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки. Коло наукової діяльності кафедри ПЕТПХВ розширилося в напрямі розроблення екологічно орієнтованих технологій утилізації і повторного використання відходів легкої промисловості і хімії для одержання біополімерів з прогнозованими властивостями.
У 2022 році кафедру прикладної екології, технології полімерів і хімічних волокон було реорганізовано в кафедру хімічних технологій та ресурсозбереження. Завдяки приєднанню професорсько-викладацького складу кафедри електрохімічної енергетики і хімії, сфера наукових інтересів кафедри хімічних технологій та ресурсозбереження розширилася в напрямі розроблення, виробництва та експлуатації паливних елементів та електрохімічних генераторів, первинних батарей, акумуляторів, суперконденсаторів, фотоелектрохімічних перетворювачів сонячної енергії в електричну; сучасних методів та засобів для екологічного моніторингу навколишнього середовища та знешкодження токсичних речовин, де електрохімічні технології та пристрої є найбільш ефективними.
Нині на кафедрі працюють фахівці, які зробили значний внесок у розвиток технології полімерів, хімічних волокон і композиційних матеріалів як в Україні, так і поза її межами, а також у підготовку висококваліфікованих спеціалістів, зокрема: д.т.н., професор Б. М. Савченко; к.т.н., доцент І. О. Ляшок; д. т. н. професор Н. В. Сова; молоді вчені кандидат технічних наук О.О. Слєпцов, Д. В. Патлун.
Продовжують працювати висококваліфіковані фахівці в галузі електрохімічних досліджень хімічних джерел струму, створення захисних покриттів від електромагнітного випромінювання В. Г. Хоменко, д.т.н. доцент, кандидати наук, доценти: І. С. Макєєва, О. А. Крюкова, О. В. Кислова, доктор філософії О. О. Бутенко та інші.
Кафедра здійснює підготовку студентів освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавр за спеціальностями 161 – «Хімічні технології та інженерія», освітня програма «Хімічні технології та інженерія», 183 «Технології захисту навколишнього середовища», освітня програма «Екологічний інжиніринг».
Набір в магістратуру здійснюється за освітніми програмами «Хімічні технології переробки полімерних і композиційних матеріалів», спеціальність 161 «Хімічні технології та інженерія», «Технології 3Д друку» спеціальність 132 «Матеріалознавство».
Навчання в аспірантурі і захист дисертації на здобуття наукового ступеня доктора філософії здійснюється за спеціальністю 161 – «Хімічні технології та інженерія», освітня програма «Хімічні технології та інженерія».
За роки існування кафедри налагоджено тісну співпрацю з багатьма закладами вищої освіти України, зокрема: Національним університетом «Львівська політехніка», Національним університетом «Києво-Могилянська академія», Національним технічним університетом «КПІ» імені Ігоря Сікорського. Наукові дослідження здійснюються з залученням студентів в тісному співробітництві з науковими установами не тільки України, а й США, Греції, Великої Британії, Франції, Німеччини, Румунії, Австрії, Швеції, Литви. Студенти, аспіранти кафедри беруть активну участь у міжнародних конференціях і симпозіумах. Викладачі кафедри беруть участь у роботі спеціалізованих вчених рад із захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата і доктора технічних наук, доктора філософії.