КНУТД
Київський національний університет технологій та дизайну

UA EN

 

Обов’язкова анотована дисципліна здобувачів освітнього ступеня «бакалавр» освітньо-професійної програми

БІОТЕХНОЛОГІЯ

ОПИС МОДУЛЯ

 

Назва дисципліни: Загальна мікробіологія та вірусологія.

Тип модуля: обов’язковий.

Семестри: 5, 6.

Обсяг модуля:  загальна кількість годин – 270; кількість кредитів ЄКТС – 9

Результати навчання:

знати: предмет і задачі, найважливіші основи мікробіології та вірусології; хімічний склад, будову та фізіологічну активність мікроорганізмів, суть імунних процесів і шляхи створення препаратів для профілактики та лікування інфекційних і інших захворювань; мікробіологічні норми на сировину та готову продукцію; особливості мікроорганізмів, що викликають руйнування матеріалів та інфекційний процес; класифікація мікроорганізмів; роль мікроорганізмів у житті людини; морфологія і структуру вірусів; основні методи діагностики та ідентифікації вірусів;

вміти: використовувати знання хімічного складу, будови та фізіологічної активності мікроорганізмів; використовувати основні методи ідентифікації вірусів; організувати необхідні заходи для недопущення інфікування людей, матеріалів;

володіти навичками: сучасних методів оцінки антимікробної активності речовин та визначати мікробне забруднення;

здатен продемонструвати: вміння організувати мікробіологічну експертизу матеріалів; застосовувати методи боротьби з вірусними інфекціями.

Програмні результати навчання: ПРН2, ПРН8, ПРН10, ПРН12.

Необхідні обов’язкові попередні та супутні модулі (пререквізити і кореквізити): загальна та неорганічна хімія, фізика, вища математика, органічна хімія, фізична та колоїдна хімія, якісний та кількісний аналіз.

Зміст навчального модуля: Визначення мікробіології як нау­ки. Поживні середовища та стерилізація. Мікрофлора оточуючого середовища. Біоураження та контамінація сировини, матеріалів та готової продукції. Антимікробна здатність речовин. Позитивна роль мікроорганізмів.  Морфологія і ультраструктура вірусів, Культивування вірусів. Генетика вірусів. Бактеріофаги.

Види навчальних занять: лекція, практичне, лабораторне, консультація.

Форми навчання: денна.

Методи навчання: словесний, пояснювально-демонстраційний, репродуктивний, дослідницький, метод проблемного викладання.

Методи контролю: усний (опитування), лабораторний (звіти з лабораторних робіт), письмовий (індивідуальні завдання, задачі).

Підсумковий контроль: екзамен (семестри 5, 6).

Засоби діагностики успішності навчання: індивідуальні завдання, перелік питань до модульного та підсумкового контролю, комплекти завдань для поточного та підсумкового контролю.

Мова навчання:  українська.