Дисципліна вільного вибору студентів спеціальної професійної підготовки здобувачів освітнього ступеня «бакалавр» факультету дизайну (ДВСПП)
ОПИС МОДУЛЯ
Назва дисципліни: Основи формоутворення та художнього проектування костюма.
Тип модуля: вільного вибору студента.
Семестри: 3, 4.
Обсяг модуля: загальна кількість годин – 540; кількість кредитів ЄКТС – 18.
Результати навчання:
знати: вимоги до формоутворення форм та проектних образів сучасного художньо-образного та функціонально-естетичного костюма; методики системно-структурного аналізу та асоціативні засоби формоутворення в проектуванні об’ємних форм костюма з покращеними ергономічними та естетичними властивостями;
вміти: впроваджувати в проектну діяльність отримані знання з тектонічної побудови форм костюма при розробці колекцій вбрання різного призначення; здійснювати організацію проектно-методичного аналізу типології та асоціативності в тектоніці форми костюма;
володіти: навичками сприйняття, уявлення та творчого мислення в пошуках принципово нових об’ємно-просторових форм костюма; навичками утворення об’ємних форм костюма з пластичних матеріалів, з використанням закономірностей біотектоніки, тектоніки архітектурних споруд та тектонічного устрою елементів матеріальної культури;
здатен продемонструвати: розробку об’ємних форм костюма на основі пласких матеріалів із застосуванням закономірностей тектоніки; основи концептуальної логіки проектної розробки окремих форм та їх комплексів, формоутворюючих та гармонізуючи тектонічних характеристик форми костюма, закономірностей співузгодження та співпідлягання її складових елементів.
Програмні результати навчання: ПРН 2, ПРН 13, ПРН 15, ПРН 24.
Необхідні обов’язкові попередні й супутні модулі (пререквізити і кореквізити): основи рисунку, живопису та пластичної анатомії, образотворче мистецтво та художня творчість, основи композиції та кольорознавства (за видами дизайну); дизайн-графіка (за видами дизайну), художня і матеріальна культура (за видами дизайну), комплексне дизайн-проектування (за видами дизайну), передпроектний та проектний аналіз (за видами дизайну).
Зміст дисципліни: Тектоніка формоутворення костюма. Формоутворюючі елементи композиції в тектоніці форми. Знак-символ форми тектонічної структури костюма. Гармонізуючи елементи композиції в тектоніці форми. Побудова тектонічних структур різного типу пропорційності. Закономірності співузгодженості елементів композиції у визначенні типологічних ознак та асоціативності форми в тектоніці формоутворення. Закономірності підпорядкування елементів композиції у визначені типологічних ознак форми. Закономірності кількості, якості, центрального розташування та змістового фактору у формоутворенні костюма. Основні закономірності композиції у застосуванні до художнього проектування костюма. Тектоніка об’ємної трансформації поверхні матеріалу. Тектонічний аналіз в асоціативному формоутворенні. Асоціативний аналіз тектонічних ознак біоформи з виявленням тектоніки легкості та важкості форми, статики та динаміки. Асоціативний аналіз тектонічних ознак костюма. Образно-асоціативні особливості проектування одягу (взуття).
Види навчальних занять: практичне, консультація.
Форми навчання: денна, заочна.
Методи навчання: словесний, пояснювально-демонстраційний, репродуктивний, дослідницький, метод проблемного викладання.
Методи контролю: практичний (індивідуальні творчі роботи студентів), усний (опитування).
Форми підсумкового контролю: залік (семестр 3), екзамен (4 семестр).
Засоби діагностики успішності навчання: індивідуальні завдання, вправи, перелік питань, комплекти тестових завдань для тематичного та підсумкового контролів.
Мова навчання: українська.