КНУТД
Київський національний університет технологій та дизайну

UA EN

 

Обов’язкова анотована дисципліна здобувачів освітнього ступеня «бакалавр» освітньо-професійної програми

КОМП’ЮТЕРНІ НАУКИ

ОПИС МОДУЛЯ

 

Назва дисципліни:  Методи та системи штучного інтелекту.

Тип модуля:  обов’язковий.

Семестри:   5

Обсяг модуля:  загальна кількість годин – 180;  кількість кредитів ЄКТС – 6.

Результати навчання:

знати: парадигми імперативного, об’єктно-орієнтованого, логічного програмування, методи організації баз даних та операційних систем, основи системного аналізу, моделювання систем, методів проектування ІС, систем штучного інтелекту, концепції сховищ даних, їх оперативної аналітичної обробки, методи виявлення в даних раніше невідомих знань, необхідних для прийняття рішень у різних сферах професійної діяльності, основні підходи, методи і технології штучного інтелекту;

вміти: застосовувати набуті знання в професійній діяльності під час розробки, налагодження та експлуатації ІС та технологій, застосовувати мови програмування, мови опису інформаційних ресурсів, мови специфікацій; застосовувати технології роботи зі сховищами даних, здійснювати їх аналітичну обробку та інтелектуальний аналіз для забезпечення надійної роботи інформаційних систем, розробляти та застосовувати моделі представлення знань, стратегії логічного виведення, технологій інженерії знань, технологій і інструментальних засобів побудови інтелектуальних систем; розробляти проекти зі створення і впровадження інформаційних систем і технологій, відповідної проектної документації, процедур і засобів підтримки управління їхнім життєвим циклом;

здатен продемонструвати: розробку та застосування моделі представлення знань, застосування стратегії логічного виведення, технологій інженерії знань, інструментальних засобів підтримки інтелектуальних систем для проектної діяльності в професійній сфері, побудови і використання моделі для опису об’єктів і процесів при проведенні їх аналізу.

Програмні результати навчання: ПРН-11.

Необхідні обов’язкові попередні та супутні модулі (пререквізити і кореквізити): Вища математика, алгоритмізація та програмування, теорія алгоритмів.

Зміст навчального модуля:  Поняття штучного інтелекту. Поняття інтелектуальної системи (ІС) та інтелектуальної задачі (ІЗ). Способи подання ІЗ, їхні переваги та недоліки. Пошук рішень ІЗ у просторі станів. Методи «сліпого» та евристичного пошуків. Методи пошуку рішень ІЗ у разі зведення задач до сукупності підзадач. Знання та моделі представлення знань у СШІ. Продукційні моделі представлення знань. Управління пошуком рішень у продукційних системах. Семантичні сітки (СС): основні поняття, типи, способи опису та логічне виведення на СС. Фрейми: основні поняття, структура фрейма. Фреймові системи. Експертні системи (ЕС): призначення та принципи побудови; узагальнена архітектура; класи задач, які вирішуються за допомогою ЕС. Розробка ЕС: етапи розробки; придбання знань; пошук та пояснення рішень. Інженерія знань Сучасні програмні та інструментальні засоби створення СШІ: Visual Prolog. Allegro CLOS, CLIPS, JESS. Мови функціонального та логічного програмування Онтологічний підхід до представлення та інтеграції знань у розподілених інформаційних середовищах типу Інтернет.

Види навчальних занять: лекції, лабораторне, консультація.

Форми навчання: денна. заочна, заочна (дистанційна).

Методи навчання: словесний, пояснювально-демонстраційний, репродуктивний, метод проблемного викладання.

Методи контролю: усний, письмовий, тестовий.

Форми підсумкового контролю: залік (семестр 5).

Засоби діагностики успішності навчання: модульний контроль, тестування, усне опитування, завдання для контрольної роботи,  індивідуальне завдання.

Мова навчання:  українська.