«Бабин Яр: історія, пам’ять і сучасність»

29 вересня 2021 року виповнюються 80-роковини від початку однієї з найбільших трагедій ХХ століття. Масові розстріли мирного населення в урочищі Бабин Яр у місті Києві, вчинені нацистами у 1941 – 1943 роках. Ця трагедія стала всесвітнім символом Голокосту. Лише протягом двох днів було знищено понад 33 тисячі людей. Трагедія Бабиного Яру відзначається в Україні на державному рівні та є свідченням того, що в колективній пам’яті народу подібні скорботні події не мають жодних часових проміжків і будь-яких термінів.

На виконання Указу Президента України № 567/2020 «Про заходи у зв’язку з 80-ми роковинами трагедії Бабиного Яру та додаткові заходи щодо подальшого розвитку Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр» та з метою залучення студентської молоді до осмислення трагічних сторінок вітчизняної та світової історії, активізації наукової та творчої діяльності в КНУТД 27-29 вересня 2021 року проведено заходи у зв’язку з 80-ми роковинами трагедії Бабиного Яру та молодіжний освітньо-культурний проєкт «Бабин Яр: історія, пам’ять і сучасність».

29 квітня 2021 р. кафедра філософії та культурології провела круглий стіл «Голокост на території України в роки Другої світової війни: 10 місць наймасовіших розстрілів євреїв». Активну участь в його проведенні взяли професорсько-викладацький склад кафедри філософії та культорології та 30 студентів першого курсу КНУТД. На обговорення було винесено 15 доповідей.

У 2005 році Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію № 60/7 "Пам'ять про Голокост", що проголосила 27 січня Міжнародним днем пам'яті жертв Голокосту. Саме 27 січня 1945 року визволили в’язнів найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау в Освенцімі. За час існування цього концтабору у ньому загинуло, за різними оцінками, від 1,5 до 2,2 мільйона людей. За загальними оцінками, жертвами масового знищення євреїв під час Другої світової війни, разом з 4,5 мільйонами дорослих, стали 1,5 мільйона дітей. Офіційно визнано, що від 5,5 до 6,1 мільйони євреїв було вбито протягом Голокосту, з них від 2,2 до 2,5 мільйони на території колишнього Радянського Союзу, значною мірою в Україні. Три мільйони осіб було вбито в газових камерах, близько двох мільйонів розстріляно, інші були вбиті іншими методами, померли від голоду, виснаження, примусової праці або екстремальних життєвих умов, в яких вони були змушені перебувати.

За даними науковців, у часи німецької окупації на території України серед цивільного населення вбили близько 1,5 мільйона євреїв. Дослідники Голокосту визначили близько 2 тисячі місць масових розстрілів євреїв в Україні. Серед них можна виділити десять місць наймасовіших розстрілів.

Першим місцем масового розстрілу фашистами євреїв на території України став Камянець-Подільський. 28 серпня 1941 р. протягом однієї доби тут вбили близько 23 тисяч євреїв. 15 вересня 1941 р. в Бердичеві вбили близько 14-15 тисяч євреїв. 19 вересня 1941 р. у Вінниці вбили 10 тисяч людей. 29-30 вересня 1941 р. в Києві на території Бабиного Яру вбили 33 771 мирних людей. Було знищено все єврейське населення міста. 12 жовтня 1941 р. на території сучасного міста Дніпро було вбито близько 10 тисяч євреїв.

24-25 жовтня 1941 р. румунська жандарменія вбила в Одесі близько 25 тисяч євреїв. 5-6 листопада 1941 р. за два дня вбили 17 тисяч євреїв - практично все населення міста Рівне. 14 грудня 1941 р. у Дробицькому яру біля Харкова протягом кількох днів вбили від 12 до 14 тисяч євреїв.

На сьогодні, Голокост - це уособлення людських страждань і абсолютного зла, універсальний символ трагічної події для всього людства.