ДІЯЛЬНІСТЬ НАУКОВОГО ГУРТКА «АКТУАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ В ДИЗАЙНІ КОСТЮМА» у 2022–2023 н. р.

У 2022–2023 н. р. учасниками наукового гуртка «Актуальні тенденції в дизайні костюма» кафедри мистецтва та дизайну костюма (керівники – Наталія Чупріна, доктор мистецтвознавства, професор, Тетяна Кротова, доктор мистецтвознавства, професор) було опрацьовано різні форми дослідницької та практичної роботи. Протягом року відвідали такі виставки, як Kyiv Fashion (Міжнародний виставковий центр, м. Київ), «Костюмотека» (Собор Святої Софії, м. Київ), відкриття музею вишиванки у КНУТД та ін.

Значну увагу приділено актуальному напряму – вивченню українських національних традицій у створенні костюма з метою подальшого використання особливостей його формотворення, крою, оздоблення у створенні сучасних колекцій одягу. Однією із творчих лабораторій під час ознайомлення зі зразками національного костюма стали  фонди костюма Національного музею архітектури та побуту України (м. Київ). Так старший науковий співробітник Оксана Ястремська продемонструвала студентам найяскравіші зразки колекцій чоловічого, жіночого, дитячого костюма.

Студенти кафедри МДК у фондах костюма

Національного музею архітектури та побуту України (м. Київ)

З метою ознайомлення з досвідом переосмислення національних мотивів костюма у створенні сучасних зразків проведено спеціальну зустріч, присвячену творчості відомої львівської майстрині одягу, однієї з тих, хто започаткували практики використання елементів традиційного вбрання в дизайні костюма –  Стефанії Кульчицької (1912–1989). Зустріч провела Оксана Гордієць, мистецтвознавця, фольклорист, старший науковий співробітник Національного музею народної архітектури та побуту України. Учасникам гуртка було надзвичайно цікаво наочно побачити вироби С. Кульчицької, переважно верхнього одягу, з вишуканим оздобленням аплікацією та вишивкою.

Ознайомлення студентів кафедри МДК з колекцією виробів Стефанії Кульчицької

Національний музей архітектури та побуту України (м. Київ)

Практичне опрацювання зразків українського національного костюма відбулося завдяки практиці реконструкції. Студенти обрали історичні зразки, такі як сорочка, керсетка, горсет, спідниця, плахта тощо, провели обміри виробів, фіксацію розташування декоративних елементів, розробили лекала та виконали вироби в матеріалі. Майбутні дизайнери одягу отримали незабутній досвід роботи з оригінальними зразками національного вбрання, мали можливість вивчити способи обробки, особливості основних і оздоблювальних матеріалів та декорування.

Процес реконструкції «шарафану» – елементу жіночого одягу Київщини кінця ХІХ – початку ХХ століття, Подгорна Маргарита, 2 курс, кафедра МДК

Процес реконструкції горсета – елементу жіночого одягу Волині кінця ХІХ – початку ХХ століття, Захарець Аліна, 2 курс, кафедра МДК

Одним із пріоритетних напрямів роботи гуртка є підготовка до участі в конкурсах молодих дизайнерів. Студенти старших курсів стали не лише фіналістами, а й переможцями Міжнародного конкурсу молодих дизайнерів «Печерські каштани» у 2023 році.

Нагородження переможниці конкурсу  Курочки Світлани, здобувачки освіти кафедри МДК (І місце, номінація «прет-а-порте»)

Дослідницький досвід студентів утілено в участі та у публікаціях тез V Міжнародної конференцій «Актуальні проблеми сучасного дизайну» (27 травня 2023 р., КНУТД, м. Київ),  «Мистецтво-Дизайн-Архітектура: історія, теорія, практика» (9–10 листопада 2022 р., ЛНАМ, м. Львів) та ін. Поєднання науково-дослідних етапів навчання з практичним опрацюванням актуальних тенденцій у дизайні костюма є важливою передумовою формування професійного досвіду майбутнього дизайнера, так гуртківці під керівництвом досвідчених викладачів закріплюють здобуті знання, уміння та навички.

10.07.2023