У Київському національному університеті технологій та дизайну 19 жовтня 2023 року у змішаному форматі відбулась VIІ Міжнародна науково-практична конференція текстильних та фешн-технологій «KyivTex&Fashion» і була присвячена 93-річчю з дня його заснування. Цей захід зібрав багато відомих науковців-освітян та представників провідних організацій, інституцій, які є інтелектуальною основою нашої держави у галузі фешн-індустрії, утворив професійний майданчик для обговорення гострих питань взаємодії та діалогу науково-освітянського, бізнесового середовища, поширив досвід якості підготовки іноземних комунікантів у закладах вищої освіти України та світу, покращив їхню адаптацію у фешн-середовищі. Конференцію проведено за ініціативи Київського національного університету технологій та дизайну під егідою Міністерства освіти і науки України за підтримки міжнародного проєкту INTREPID-HEI, яку організовано факультетом мистецтв і моди. У заході взяли участь представники вітчизняної та міжнародної науково-освітянської спільноти, керівники українських сучасних підприємств легкої промисловості, провідних організацій у сфері фешн-індустрії, дизайнери тощо.
Ця конференція відбулась у стінах Київського національного університету технологій та дизайну, який визнано лідером освітньої галузі виробниками легкої промисловості завдяки відчутному впливу ректора КНУТД Івана ГРИЩЕНКА, д.е.н., професора, академіка Національної академії педагогічних наук України, Лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки, спрямованої на розвиток фешн-галузі та виробничих комунікацій у складних умовах сьогодення. Саме шляхом розвитку науки, освіти і виробництва ректор поставив за мету здійснити в університеті такий вплив на розвиток легкої промисловості, аби вона не лише піднялася з колін, а й була конкурентоспроможною на світовому ринку. Звісно, основа цього – кваліфіковані кадри та інноваційні технології.
З нагоди урочистого відкриття конференції на пленарному засіданні її учасників від імені ректора та колективу університету щиро привітала та побажала плідної роботи д.е.н., проф., Лауреат Національної премії України імені Бориса Патона, проректор з наукової та інноваційної діяльності КНУТД Людмила ГАНУЩАК-ЄФІМЕНКО. Спікер підкреслила актуальність і важливість проведення заходу, а також зазначила, що в умовах повномасштабної війни вітчизняна наука, незважаючи на труднощі та завдяки наполегливій праці вчених Київського національного університету технологій та дизайну, має сучасні наукові школи та відомі технологічні розробки, які цінуються і на світовому рівні.
Модератором пленарного засідання конференції виступила декан факультету мистецтв і моди, д.т.н., проф. Наталія ОСТАПЕНКО, яка подякувала почесним гостям за знайдений у складний для нашої держави час вони завітали до Університету, привітали учасників заходу та долучилися до роботи конференції. Також вона зазначила, що цьогоріч на конференції зареєструвалось понад 150 учасників з їх широкою географією та різноманітністю тем доповідей відповідно до заявлених напрямів, що свідчить про її актуальність, ефективність взаємодії представників науково-освітянської, бізнесової спільноти, провідних організацій галузі легкої промисловості.
В роботі міжнародної науково-практичної конференції взяли участь представники науково-освітянської спільноти провідних закордонних навчальних закладів з понад 12 країн світу, в тому числі Литовської Республіки, Грузії, Республіки Сербія, Таджикистану, Ізраїлю, Німеччини, Молдови, Узбекистану, Єгипту, Албанії, Туреччини тощо, а саме з Каунаського технологічного університету (Литовська Республіка), Кутаїського державного університету ім. Акакія Церетелі (Грузія), Белградського університету (Республіка Сербія), Дангарінський державний університет (Таджикистан), Інституту нанотехнологій та перспективних матеріалів Університету імені Бар-Ілана (Ізраїль), Ляйбніц-Інституту композитних матеріалів Технічного університету Кайзерслаутерна (Німеччина), Технічного університету Молдови (Молдова), Університету Анкари Хачи Байрам Вели (Туреччина), Ташкентського інституту текстильної та легкої промисловості (Узбекистан), Кафрельшейхського університету (Єгипет), Політехнічного університету м. Тірана (Албанія) та інших.
Учасників конференції сердечно привітала наша колега із Литовської Республіки Дайва МІКУЧОНЕНЕ, доктор, професор кафедри інженерії виробництва Каунаського технологічного університету, яка переконана щодо прогресу наукової думки та достойного вкладу у розвиток науково-освітньої діяльності колег.
Також з щирими привітанням до учасників конференції звернулась грузинська колега Лела КІКНАВЕЛІДЗЕ, доктор, професор кафедри дизайну та технології Кутаїського державного університету ім. Акакія Церетелі та наголосила на подальшій підготовці висококваліфікованих кадрів для сучасних виробництв в нових реаліях життя.
У роботі конференції взяли участь багаторічні партнери з Молдови. Із зворушливими вітальними словами виступила наша колега з Технічного університету Молдови, Анжела СКРИПЧЕНКО, доктор філософії, доцент кафедри дизайну і технологій в текстилі і поліграфії Технічного університету Молдови та побажала, щоб КНУТД і надалі залишався лідером серед закладів вищої освіти у галузі фешн-індустрії.
Теплі, сердечні привітання колективу КНУТД надійшли від Наталії ГУДЗЕНКО, доктора філософії., доцент Ляйбніц-Інститут композитних матеріалів Технічного університету Кайзерслаутерна із Німеччини.
В промовах багатьох міжнародних спікерів звучала теза про їх підтримку університету у цей надзвичайно складний для України час та спільну боротьбу з агресором, а також про про сміливість, відданість ідеалам освіти та науки, які в умовах війни демонструють українські студенти і викладачі.
Зустріч на конференції вчергове підтвердила наші дружні стосунки з партнерами з провідних галузевих організацій у сфері фешн-індустрії та їх високий професіоналізм, інноваційні підходи та самовіддану працю.
Учасники конференції із зацікавленістю слухали виступ президента-Голови правління Української Асоціації підприємств легкої промисловості «Укрлегпром» пані Тетяни ІЗОВІТ. Спікер наголосила, що навіть в умовах воєнного часу галузь легкої промисловості довела свою життєздатність, можливість швидкого перелаштування та освоєння випуску нових видів продукції, релокації та відновлення на деокупованих територіях, навчання або перекваліфікації на виробництвах та забезпечення робочими місцями соціуму тощо.
Зі словами безмежної вдячності й від щирого серця звернулась до присутніх голова «Національного галузевого партнерства в легкій промисловості України», дизайнер, засновниця і керівник проєкту «FashionGlobusUkraine», Віце-президент Конфедерації дизайнерів і стилістів України пані Голда ВИНОГРАДСЬКА, яка наголосила на чудовій нагоді на конференції для фахівців у галузі легкої промисловості та фешн-бізнесу згуртуватись задля обміну досвідом.
Модератор зазначила, що сьогодні разом з представниками Київського національного університету технологій та дизайну освітній фронт тримають наші колеги з різних закладів освіти України.
Почесним гостем конференції стала д.т.н., проф., Лауреат Національної премії України імені Бориса Патона, ректор Херсонського національного технічного університету, Олена ЧЕПЕЛЮК, яка підкреслила урочистість конференції та подякувала колективу КНУТД за їх підтримку.
Слова привітання учасникам конференції надійшли від Остапа КОВАЛЬЧУКА, декана факультету образотворчого мистецтва і дизайну Київського університету імені Бориса Грінченка, кандидата мистецтвознавства, доцента.
КНУТД має тривалі дружні стосунки з Хмельницьким національним університетом. До учасників в залі університету також звернулася к.т.н., доц. Тетяна НАДОПТА, завідувач кафедри індустрії моди в легкій промисловості Хмельницького національного університету, та побажала учасникам конференції успіху, цікавих доповідей і конструктивного обговорення.
Вітання усім учасникам конференції передали багаторічні партнери з Луцького національного технічного університету, к.т.н., доц., завідувач кафедри технологій легкої промисловості Людмила НАЗАРЧУК та д.т.н., проф. Микола РЯБЧИКОВ.
Зворушливі слова вітання учасникам заходу також адресувала д.т.н., професор кафедри товарознавства, митної справи та управління якістю Львівського торговельно-економічного університету, Леся ПЕЛИК та подякувала всім, хто в сьогоднішніх складних умовах розвиває наукові напрями, впроваджує нові технології у фешн-індустрію.
Завітали до КНУТД почесні гості, колеги-науковці зі Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля – к.т.н., доц., завідувач кафедри технологій легкої промисловості Галина РІПКА та к.т.н., доцент Євген МАЗНЄВ.
Також завітала до Університету з привітаннями учасникам конференції представник освітянської спільноти НТУУ «Київського політехнічного інституту ім. Ігоря Сікорського», д.т.н., професор кафедри охорони праці промислової та цивільної безпеки Лариса ТРЕТЯКОВА.
Захід відвідала та виступила з вітальним словом та доповіддю д.т.н., проф., директор Київського фахового коледжу прикладних наук, Ганна ЩУЦЬКА, яка окреслила сучасні виклики розвитку фешн-індустрії та висловила сподівання, що ця зустріч стане поштовхом для подальшої співпраці та започаткування нових проєктів у плані наукових досліджень й посилення взаємодії представників освіти та бізнесу. У доповіді науковиця також проінформувала спільноту, що у рамках проекту Erasmus+ Українська Асоціація підприємств легкої промисловості «Укрлегпром» у співпраці з Київським фаховим коледжем прикладних наук стала учасником масштабного європейського гранту METASKILLS4TCLF. Цей Проєкт спрямований на стратегію розвитку навичок у секторі TCLF (Текстиль/Одяг/Шкіра/Взуття), відповідає основним цілям ініціативи TCLF Skills Alliance, має на меті підтримати державні та приватні організації в підвищенні кваліфікації та перекваліфікації фахівців відповідно до Пакту Єврокомісії про ключові навички (PACT4SKILLS). Реалізація Проекту передбачає врахування й закріплення результатів Програми Skills4Smart TCLF Industries 2030, зорієнтований на посилення модернізації та конкурентоспроможності секторів текстилю, одягу, шкіри та взуття ЄС (TCLF) шляхом розробки стратегії сталого підвищення кваліфікації та перекваліфікації.
Теплі, сердечні привітання колективу КНУТД надійшли від колеги Віктора ДЕМʼЯНЮКА, к.пед.н., директора ВСП «Рівненський економіко-технологічний фаховий коледж НУВГП», академіка Інженерної академії наук України, Заслуженого працівника освіти України, Відмінника освіти України.
Модератор пленарного засідання висловила глибоку пошану та вдячність представникам українських підприємств, роботодавцям за їхню щоденну невтомну працю і нескореність, стійкість позицій на вітчизняному ринку та можливість поглиблення практичної підготовки майбутніх кваліфікованих фахівців на сучасних підприємствах легкої промисловості.
Виступ в залі пленарного засідання Тамари ШТУПУН, начальника служби управління персоналом відокремленого підрозділу «ТК-Стиль» ТОВ «Текстиль-Контакт» (Чернігів), розкрив проблеми нестачі якісно підготовлених кадрів у галузі. Спікер зазначила, що синергія освітян та роботодавців важлива і в популяризації професії, потенціалу галузі та профорієнтації серед молоді при виборі ними власного професійного шляху.
У своєму яскравому та змістовному виступі-доповіді Тетяна АБРАМОВА, директор ТОВ «Дім моди «Ріто», звернулась до присутніх із побажаннями плідної роботи та переконливих здобутків; розповіла про різні аспекти у становленні та розвитку підприємства з виготовлення трикотажних виробів, а також проблемах та їх вирішенні у сьогоденній роботі підприємства.
З метою пришвидшення оновлення галузі, за ініціативи академіка Івана Грищенка, було створено Київський освітній інвестиційно-технологічний кластер легкої промисловості, куди з підприємств галузі увійшли ТОВ «Дана-Мода», ТОВ «Гідростиль» тощо з метою об’єднання зусилля науки, промисловості і влади, аби ефективніше працювати. У Києві це перша ластівка. Хоч в усьому світі вже давно галузевий принцип розвитку економіки змінив кластерний.
Київський національний університет технологій та дизайну, зокрема факультет мистецтв і моди, має тривалі дружні стосунки з випускницею факультету Людмилою ІВАНОВОЮ, директором ТОВ «Дана-Мода», Лауреатом Національної премії України імені Бориса Патона, членом освітнього інвестиційно-технологічного кластеру легкої промисловості. У своєму виступі спікер наголосила на викликах галузі та наполегливій роботі виробництва, побажала університету невпинного розвитку, єдності поколінь та налаштованості на успіх.
До учасників конференції із побажаннями зростання наукового потенціалу університету та постійного руху вперед звернувся Олег ПИВОВАР, директор ТОВ «Гідростиль», член освітнього інвестиційно-технологічного кластеру легкої промисловості в м. Києві.
Поздоровив усіх учасників конференції, побажав ефективної роботи на платформах конференції Віктор ДРИЧИК, полковник, головний спеціаліст відділу розробки військової форми одягу управління розвитку речового забезпечення Центрального управління розвитку та супроводження матеріального забезпечення Збройних Сил України. Доповідач охарактеризував основні вироби із переліку речового забезпечення відповідно до потреб ЗСУ та наголосив, що тільки на основі комплексного підходу до їх проєктування можна отримати сучасні ефективні розробки для військовослужбовців.
Пролунали щирі слова з найкращими побажаннями власній Альма-матер від випускника КНУТД, к.мист., провідного дизайнера України, засновника та власника бренду FROLOV, члена Спілки дизайнерів України, Івана ФРОЛОВА, чия відкрита лекція нещодавно 17 жовтня відбулася у стінах Університету.
В рамках конференції проведено круглий стіл із стейхолдерами та виставку творчих робіт здобувачів вищої освіти, представлено публікаційний доробок викладачів факультету мистецтв і моди.
Після перерви робота конференції продовжилась на чотирьох тематичних платформах, участь у яких взяли представники з різних країн світу – науковці, представники підприємств, провідних організацій у фешн-індустрії, здобувачі вищої освіти, які презентували свої наукові доробки. Тематика платформ була також досить різноманітною та стосувалась проблем та перспектив розвитку фешн-індустрії, сучасних аспектів матеріалознавства, технологій, зокрема інформаційних технологій та інновацій в текстильній та фешн-індустріях та актуальних питань підготовки фахівців для індустрії моди, за якими відбулися дискусії. У роботі заявлених платформ конференції активну участь взяли професори, доценти, докторанти, молоді науковці, студенти. Модераторами платформ виступили відомі представники української та міжнародної освіти у сфері фешн-індустрії, підприємств України та провідних організацій, в тому числі д.т.н. Марина КОЛОСНІЧЕНКО, д.т.н. Наталія ПЕРВАЯ, д.т.н. Ольга ГАРАНІНА, д.пед.н. Марія БІЛЯНСЬКА, д.т.н. Яна РЕДЬКО, д.пед.н. Ольга ЄЖОВА, к.т.н. Тетяна СТРУМІНСЬКА, к.мист. Дубрівна А.П., к.психол.н. Алла КОЛОДЯЖНА, к.т.н. Світлана АРАБУЛІ, к.т.н. Лілія ЧЕРТЕНКО, к.т.н. Сергій КАМЕНЕЦЬ та інші.
Спікерами платформ конференції стали науковці з провідних навчальних закладів України: Херсонського національного технічного університету, Хмельницького національного університету, Мукачівського державного університету, Львівського торговельно-економічного університету, Київського національного інституту декоративно-прикладного мистецтва та дизайну ім. М. Бойчука, Луцького національного технічного університету, Східноукраїнського національного університету ім. В.Даля, НТУУ «Київського політехнічного інституту ім. Ігоря Сікорського», Львівської Національної Академії Мистецтв, Донбаської національної академії будівництва і архітектури, Державного торговельно-економічного університету, Національного університету оборони України, Українського державного університету імені Михайла Драгоманова, Київського фахового коледжу прикладних наук, Харківського фахового коледжу технологій та дизайну, Львівського фахового коледжу індустрії моди, Чернівецького фахового коледжу технологій та дизайну, ВСП «Рівненський економіко-технологічний фаховий коледж Національного університету водного господарства та природокористування» та інших.
В цілому, конференція пройшла у форматі жвавого обговорення нагальних болючих проблем текстильної та фешн-індустрій в Україні, обміну досвідом і висловлення пропозицій щодо реагування на виклики сьогодення, пов’язані із військовим станом в Україні і змінами організації освітнього процесу. Зверталася особлива увага і на пошук конструктивного вирішення проблем, які можна подолати у спільній роботі з іншими науковими установами, інституціями, закладами освіти, підприємствами легкої промисловості в Україні та за кордоном.
Щиро дякуємо всім учасникам за інтерес до заходу, насичену плідну роботу, доброзичливу наукову дискусію на платформах, обмін досвідом та результатами наукових досліджень з актуальних проблем фешн-індустрії, а також Захисникам і Захисницям України за можливість проводити конференцію і тримати освітньо-науковий фронт задля нашої Перемоги!
23.10.2023