Історія людства тісно пов’язана з текстилем, який вплинув на розвиток технологій, бізнесу, політики та культури. Текстиль, ставши зоною сміливих і креативних пошуків, розширює свої технічні, матеріальні та образні межі, пробуджує творчу уяву.
Упродовж двох останніх тижнів серпня 2024 року здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 182 «Технології легкої промисловості» (ОПП «Моделювання, конструювання та художнє оформлення виробів легкої промисловості», ОПП «Індустрія моди», ОПП «Конструювання та технології швейних виробів») 015 «Професійна освіта» та 053 «Психологія» із викладачами кафедр: моди та стилю, технології моди та професійної освіти в сфері технологій та дизайну відвідали виставку «МАТЕРІЯ MATTERS. Український арттекстиль», яка мовою ткацтва оповідає сучасному поколінню про сенси, вплетені в український арттекстиль, та унаочнює їхню трансформацію у відповідь на виклики часу.
До експозиції, яка займає п’ять поверхів Національного центру «Український Дім» і тематично поділена на багато залів, увійшло понад 120 художніх творів близько 60 авторів. «Український арттекстиль» репрезентує практики українських митців за 100 років – від традиційного гобелена до експериментальних робіт із різноманітних текстильних матеріалів, технік.
Виставка об’єднала твори українських художників, які працювали з текстилем у публічному просторі; роботи, що розвивали лінію українського стилю в інтер’єрі та костюмі; текстильні практики, присвячені актуальним темам сьогодення. Окремо експонуються вишивки репресованих українців, виконані в таборах і колоніях ГУЛАГу.
Простір експозиції є безслівним пошуком відповідей на багато запитань, які кожен відвідувач формулює для себе самостійно. Виставка спонукає до роздумів про українську ідентичність, трагічні події української історії, політичні протистояння, екологію, гендерні питання, викликає безліч почуттів та примушує замислитись над родинними цінностями та священним мистецтвом наших предків.
На виставці представлено гобелени різних розмірів, технік, які виткані із теплих, затишних натуральних волокон і не тільки, із сюжетно-тематичними, орнаментальними композиціями, або без чіткого зображення, серед яких монументальні полотна «Весілля» Івана й Марії Литовченків, «Завіса» розміром 12,6м×6м художниці Марії Ралко, Олега Машкевича «Рідне Полісся» та «Троянди й виноград», «Пастораль» Олександра Дубовика, «Оприявлення» Світлани Селезньової; ескізи гобеленів, зокрема монументальний ескіз-картон шістдесятника Івана-Валентина Задорожного до гобелена «Сім’я»; килими та ескізи до них, зокрема Степана Ганжи «Не вмирає Душа наша, не вмирає Воля»; текстильні скульптури, вибійка тощо.
Також з-поміж зразків текстильної практики колажі та костюми відомої Людмили Семикіної; текстильні панно, ескізи, головні убори та пояси Любові Панченко, художниці-шістдесятниці, модельєрки, яка є легендою українського національного мистецтва; експериментальна цифрова проєкція «Межа» із паперу та ниток – озвучена відеоробота; текстильний твір «Зустріч уві сні» сучасного митця Костянтина Зоркіна. Серед експонатів виставки вишиті вироби та інші твори українських політв’язнів. Кожна робота автора має власний «почерк» – це частина душі митця, переплетені нитками його думки, мрії, радощі, переживання й почуття, це таємна розповідь душі зі складним сюжетом, який спонукає до роздумів. Прочитання композиції, споглядання фактури матеріалів, кольорів, ліній приносить неймовірне задоволення.
Виставка зацікавила різноманітністю творів, глибокою шаною до традицій, пошуком новаторства в мистецтві, власною палітрою, любов’ю до навколишнього світу, бажанням показати красу рідного краю та передати унікальність та неповторність українського народу.
Щиро дякуємо кураторам та організаторам виставки за глибоко український, надихаючий і чуттєвий, а ще пронизливо злободенний проєкт «МАТЕРІЯ MATTERS. Український арттекстиль»!
05.09.2024