КНУТД
Київський національний університет технологій та дизайну

UA EN

СТУДЕНТИ ОСВІТНЬОЇ ПРОГРАМИ «ФІТНЕС ТА РЕКРЕАЦІЯ» ВИВЧАЛИ КУЛЬТУРНУ СПАДЩИНУ У МУЗЕЇ КНИГИ І ДРУКАРСТВА УКРАЇНИ

Культурна спадщина є невід'ємною частиною ідентичності нації. Її знання та збереження – це шана предкам й обов’язок перед майбутніми поколіннями, а також запорука виживання нації. Майбутнім бакалаврам освітньо-професійної програми «Фітнес та рекреація» важливо знати та розуміти історію фізичної культури та спорту, одним із джерел вивчення якої є писемні твори. У супроводі доцентки кафедри фізичного виховання та здоров’я Ольги Внукової студенти 04.09.2024 побували на екскурсії у музеї Книги і друкарства України, що знаходиться в будинку друкарні Києво-Печерської лаври.

  

Студенти ознайомилися з експозицією музею, у якій представлено історію української рукописної та друкованої книги від виникнення первісних форм писемності у східних слов’ян, кирилиці і глаголиці до появи друкарських верстатів та машинок. Екскурсовод наголосила, що у стародавніх рукописах знаходимо інформацію про фізичний розвиток на Русі у ракурсі підготовки воїнів. Наприклад, «Ізборнік Святослава» ХІ ст. розповідає про фізичне гартування чоловіків, які повинні були стояти на захисті Вітчизни. Обов’язком кожного чоловіка було дбати про те, що вберегти від ворогів свою землю.

Юнаки та дівчата дізналися, що за більшовицькою доктриною друкарство в Україні виникло з ініціативи першодрукаря Івана Федорова 1574 року у Львові. Але в Україні існувало декілька центрів книгодрукування задовго до цього. Ще 1491 року українська діаспора в Кракові ініціювала друк кириличним шрифтом книг за допомогою друкаря Швайпольта Фіоля. Тобто, це руйнує стереотип щодо вторинності українського друкарства російському, якого історично не було.

Студенти оглянули друкарські верстати та мали можливість потримати в руках металеві літери, якими набирали тексти.

 

Зацікавлення викликала розповідь про те, як виготовлявся в Україні папір, починаючи з XVI століття. В українських папірнях застосовувалися різні млинки, котли, роли, але до початку ХІХ століття на підприємствах переважали середньовічні методи виробництва паперу. За наявністю водяних знаків на папері – видимих зображень при перегляді на просвіт, можна визначити дати видання книг. Студенти уважно оглянули аркуші паперу з водяними знаками.

У музеї наразі експонується незвичайна виставка «Життя з вірою в перемогу» ветерана ЗСУ Володимира Симанишена, який, втративши кінцівки рук, не здався, не впав духом, а почав протезами малювати картини. Нікого з юнаків і дівчат ця виставка не залишила байдужим.

 

Похід до музею не тільки збагатив здобувачів вищої освіти знаннями про культурну спадщину українців, зокрема, щодо написання та видання книг, писемної інформації про фізичне виховання, але і вплинув на формування патріотичних почуттів, гордості за наших предків та сучасників, бажання бути гідними продовжувачами славних традицій та сьогоденних подвигів українського народу.

 

Тримаємо освітній фронт разом!

 

10.09.2024