Винахідництво постійно змінює світ навколо нас, сприяючи розвитку нових технологій, розв’язанню глобальних проблем для кращого майбутнього, стимулюючи розвиток освіти і науки та підвищуючи інноваційний імідж країни. До Дня винахідника і раціоналізатора, який відзначають щорічно 21 вересня, Державна організація «Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій» (УКРНОІВІ) організувала низку онлайн-заходів. Відбулась серія вебінарів з теми «Інтелектуальна власність як каталізатор розвитку інноваційного середовища», яка допомогла учасникам розширити свої знання, отримати практичні поради, знайти нові можливості для розвитку та співпраці, а також ефективніше використовувати інтелектуальну власність як інструмент для інноваційного розвитку. Захід об’єднає провідних представників Центрів підтримки технологій та інновацій, центрів трансферу технологій, інноваційної сфери, науки, бізнесу та всіх, хто зацікавлений у розвитку інноваційного середовища, щоб обговорити актуальні питання інтелектуальної власності та її роль у стимулюванні інновацій. До заходу долучилися представники КНУТД – проф. Наталія Остапенко, доц. Галина Олійник, які з цікавістю прослухали чотири серії актуальних вебінарів.
Темою першої серії вебінарів 17 вересня 2024 року були інсайти інноваторів із бізнес середовища. Представники бізнесу розповіли про власний досвід використання інтелектуальної власності для розвитку своїх компаній, захисту нових технологій та створення конкурентних переваг на ринку. Спікер Юлія Дремлюга, Lead R&D Engineer Спін-офф стартап «R.Flo», грунтовно висвітлила матеріал за темою «Створення конкурентної переваги інноваційного продукту за допомогою інтелектуальної власності». Андрій Гижко, президент ТОВ «Інститут нанотехнологій та органічних продуктів «Авелайф», кандидат економічних наук, заслужений економіст України, розповів про використання відходів виробництва для отримання нових видів продукції з новими якісними характеристиками. В’ячеслав Мороз, засновник бренду «Smartinhouse», поділився досвідом щодо захисту інновацій та запуску нових продуктів на прикладі компанії «Smartinhouse». Спікер Григорій Жовнір, юрист, розробник та винахідник спальних мішків з підігрівом від альтернативних джерел живлення, розлого представив доповідь з теми «Стратегії захисту інновацій у сфері товарів для outdoor-індустрії та досвід управління ризиками». Спікери одностайно засвідчили, що метою патентної стратегії є створення стійкого становища компанії в обраному сегменті ринку товарів і послуг. Також акцентувалося на необхідності заходів для патентного захисту власного продукту, забезпечивши його охорону за допомогою прав інтелектуальної власності. Розробнику інноваційного продукту потрібно зважити на ризики на шляху його створення і патентну стратегію для їх подолання.
Спікерами другої теми серії вебінарів 19 вересня 2024 року були науковці-винахідники, які поділилися власним практичним досвідом, успіхами та викликами, що виникли під час реалізації інноваційних проєктів та захисту інтелектуальної власності. У доповіді Станіслав Барташевський, кандидат технічних наук, доцент НТУ «Дніпровська політехніка» розкрив тему «Lab to Market – шлях до успіху». Ірина Білоус, керівник Центру підтримки технологій та інновацій у ВТЕІ ДТЕУ, кандидат юридичних наук, доцент, адвокат Ради адвокатів Вінницької області, розкрила тему «Патентний тролінг в Україні: проблеми та шляхи вирішення». Аспірант НТУ «ХПІ», Project Manager, Павло Карножицький, представив доповідь з теми «З життя молодих науковців: як приборкати стартап».
Про кейси студентських інноваційних проєктів ішлося в рамках третьої теми серії вебінарів 24 вересня 2024 року. Доповідали аспіранти та студенти, які розробили та впровадили нові проєкти, створили та розвинули власні стартами. Спікери поділися досвідом про те, як інтелектуальна власність допомогла їм досягнути успіхів. Іван Новосьолов, CMO at MechLab 3D, виступив з доповіддю «Кейс MechLab 3D». Микита Найда, аспірант НТУУ «КПІ ім. Ігоря Сікорського», розповів про широкосмуговий акустичний вушний ехо-спектрометр. Дмитро Савченко, магістр НТУ «ХПІ» цікаво розкрив тему «Сучасний стартап напрям в НТУ «ХПІ» – від наукових досліджень до технологічного стартап проєкту». Сергій Пузько, PhD, засновник та CEO компанії «CupCorn» з виробництва одноразового екопосуду з кукурудзяного крохмалю представив доповідь з теми «Інтелектуальна власність як ключовий фактор успіху інвестицій на пресид та сид стадіях».
Темою четвертої серії вебінарів 26 вересня 2024 року були ідеї та досягнення юних талантів. Під час вебінару спікери – учні закладів загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти поділися дієвими стратегіями розвитку винахідливості та надали поради, які допоможуть перетворити творчі задуми на практичні рішення для суспільства. Так, учні шкіл – Іван Тютько та Максим Горейко розлого розповіли про результати власних досліджень. Учителька географії та керівниця науково-дослідницьких проєктів, Марина Стойкова, поділилася власним досвідом організації науково-дослідницької роботи з учнями. Наступні спікери наголосили на ініціативах IP офісу в сфері освіти, спрямовані на виховання нового покоління винахідників та забезпечення шкіл матеріалами для вивчення основ інтелектуальної власності. Начальниця Департаменту «Академія інтелектуальної власності» ІР офісу, Ольга Кулініч, розповіла, як завдяки інтеграції творчих підходів в освітні програми можна ефективно ідентифікувати та розвивати креативний потенціал дітей, сприяючи їхній подальшій професійній самореалізації.
Спікер Анастасія Ярмолюк, очільниця відділу розвитку мережі центрів підтримки технологій та інновацій департаменту розвитку інновацій ІР офісу, висвітлила матеріал, як заклади професійної (професійно-технічної) освіти сприяють підготовці кваліфікованих фахівців.
Винахідництво є рушійною силою прогресу, сприяє розвитку нових технологій, що розширюють можливості людства у різних галузях та сприяє розв’язанню глобальних проблем для кращого майбутнього наступних поколінь.
Щиро дякуємо Державній організації «Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій» за організацію потужного сучасного заходу і за можливість долучитися до нього, а також спікерам за корисну інформацію у доповідях і нові знання для втілення інноваційних ідей. У рамках вебінарів учасники дізналися про практичний досвід та цінні поради від винахідників з наукового та бізнес середовищ, аспірантів, студентів та юних винахідників, а також ще раз пересвідчилися, що інтелектуальна власність є потужним інструментом на шляху втілення інноваційних ідей задля кращого майбутнього!
04.10.2024