«<…>Поточний рік поставив перед нашим університетом нові виклики, став ще одним роком напруженої праці злагодженого колективу в критичних умовах, роком важких людських втрат, роком консолідації й гуртування навколо всебічної допомоги країні та ЗСУ. В умовах повномасштабної війни наукова та інноваційна діяльність Київського національного університету технологій та дизайну спрямована передусім на збереження, розвиток та використання науково-технічного й науково-мистецького потенціалу для відновлення та розвитку економіки України загалом<…>», – зазначив ректор КНУТД.
17 жовтня 2024 року відбулася VІІІ Міжнародна науково-практична конференція текстильних та фешн-технологій «KyivTex&Fashion» у рамках 94-ої річниці від дня заснування університету, яка стала важливим майданчиком для діалогу та співпраці науковців, освітян, бізнесу і державних інституцій з метою обговорення шляхів розв’язання проблем і окреслення перспектив розвитку текстильної та фешн-індустрій в умовах воєнного стану та повоєнної відбудови України. Конференцію проведено за ініціативи Київського національного університету технологій та дизайну та підтримки Міністерства освіти і науки України. Цьогоріч вона відбувалася у змішаному форматі. Організатором її є факультет мистецтв і моди.
Урочистий захід відкрив Іван Грищенко, голова науково-практичної конференції, ректор КНУТД, доктор економічних наук, професор, академік Національної академії педагогічних наук України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки. Іван Михайлович привітав учасників і гостей заходу та наголосив, що університет розвивається, здійснює підготовку конкурентоспроможних фахівців для воєнної та повоєнної економіки, має високе професійне та освітнє визнання, підтверджуючи свою конкурентоспроможність позиціями в національних та міжнародних рейтингах. Також ректор підкреслив актуальність і важливість інноваційних технологій, які є ключовим чинником економічного зростання будь-якої країни та визначають сьогодні нашу майбутню Перемогу. Тому такі важливі «технології» наявні як в темі конференції і доповідях, так і глобально в назві університету. За останні роки колективам науковців університету присуджено чотири премії – Національні премії України імені Бориса Патона та Державні премії України в галузі науки і техніки, з-поміж яких дві зосереджені на технологіях. Іван Михайлович зазначив, що факультет мистецтв і моди є профільним в університеті та має потужний кадровий потенціал. Також він навів історичний приклад еволюції швейної машини “Singer”, чим ще раз підтвердив важливість розвитку технологій.
Від колективу факультету мистецтв і моди університету модератор пленарного засідання Наталія Остапенко, декан факультету мистецтв і моди КНУТД, висловила глибоку повагу та вдячність шановному Івану Михайловичу за багаторічний розвиток легкої промисловості через потужні наукові школи, досвідчений науково-педагогічний колектив, знаних випускників, сприяння в участі в різноманітних наукових, освітніх та соціальних проєктах тощо.
Цього року учасники конференції обговорили та поділилися досвідом, ідеями щодо проблем і перспектив розвитку фешн-індустрії, сучасних аспектів матеріалознавства, технологій, зокрема інформаційних, інновацій в текстильній та фешн-індустріях, актуальних питань підготовки фахівців для індустрії моди. Так, у творчій, професійній, партнерській атмосфері на пленарному засіданні конференції прозвучали доповіді:
‒ Голди Виноградської, засновниці та власниці ТМ “Goldа”, керівника громадської спілки “Fashion Globus Ukraine”, віцепрезидента Конфедерації дизайнерів та стилістів України, Україна;
‒ Бернда Франке, фахівця-практика, професіонала міжнародного рівня з розробки та виготовлення ортопедичного взуття, консультанта з протезно-ортопедичного напряму Реабілітаційного центру “Unbroken”, Німеччина;
‒ Віктора Дричика, головного спеціаліста відділу стандартизації управління адміністрування та стандартизації Головного управління розвитку матеріального забезпечення;
‒ Наталії Дудченко, Dr. Eng., провідного наукового співробітника Інституту нанотехнологій та перспективних матеріалів Університету Бар-Ілан, Ізраїль;
‒ Валерія Рибаса, директора ТОВ «ТК-Фурнітура», Україна;
‒ Тетяни Спахіу, Ph.D, професора кафедри текстилю та моди Політехнічного університету Тирани, Албанія;
‒ Сергія Прищепи, регіонального представника «Lectra-Gerber», Україна.
Для участі в конференції зареєструвалося понад 150 учасників із різноманітністю тем доповідей відповідно до напрямів з їх широкою географією, що свідчить про її актуальність, ефективність та взаємодії представників науково-освітянської, бізнесової спільноти, провідних організацій.
У роботі міжнародної науково-практичної конференції взяли участь представники науково-освітянської спільноти провідних закордонних закладів вищої освіти з понад 10 країн світу, а саме: Литовської республіки (Каунаський технологічний університет), Грузії (Державний університет Акакія Церетелі), Греції (Університет Західної Македонії), Таджикистану (Дангарінський державний університет), Ізраїлю (Інститут нанотехнологій та перспективних матеріалів Університету Бар-Ілан), Німеччини (Дрезденський технічний університет, Ляйбніц-Інститут композитних матеріалів Технічного університету Кайзерслаутерна), Молдови (Технічний університет Молдови), Китаю (Сіаньський університет Пейхуа), Албанії (Політехнічний університет Тірани), Туреччини (Ушакський університет) тощо.
Щирі слова вітання та підтримки учасникам конференції у відеозверненні висловила Наталія Гудзенко, доктор філософії, доцент Ляйбніц-Інституту композитних матеріалів Технічного університету Кайзерслаутерна із Німеччини. Колега від імені директора та від себе щиро привітала учасників конференції, яка об’єднала фахівців із багатьох куточків світу в непрості часи, коли наша країна бореться з руйнуванням та агресією рашистів. Міжнародна конференція служить платформою для обміну ідеями та впровадження нових технологій, сприяє налагодженню зв’язків між учасниками. Широка географія учасників підтверджує нашу єдність і бажання співпрацювати, демонструє, що наука – це універсальна мова, яка здатна об’єднати людей. Завершуючи своє вітання пані Наталія наголосила, що у спільній боротьбі за свободу та розвиток ми обов’язково доведемо, що наша воля і наша свобода незламні, ми сильні, і ми обов’язково переможемо.
З вітальним словом та доповіддю з теми «Публічно-приватне партнерство у підготовці кадрів для індустрії моди України» на пленарному засіданні виступила Голда Виноградська, засновниця та власниця ТМ “Goldа”. З-поміж ключових озвучених ініціатив – співпраця між освітянами й роботодавцями, яка є ключовим чинником у формуванні якісних кадрів високої кваліфікації, адаптації освітніх програм до зростаючих вимог ринку праці. Важливим аспектом є розроблення спільних програм, що передбачають нестандартні методи профорієнтації для молоді, що сприяє зацікавленості у професіях модної індустрії. Залучення молоді до практичних проєктів і стажувань стимулює не тільки їх професійний розвиток, а й підвищує конкурентоспроможність на ринку праці, формуючи нові стандарти якості освіти в індустрії моди.
Гучними аплодисментами радо привітали представників освітянської спільноти, які разом з КНУТД тримають освітній фронт. У роботі конференції взяли участь колеги-освітяни:
‒ Хмельницького національного університету – Тетяна Іванішена, декан факультету технологій і дизайну, Тетяна Надопта, завідувачка кафедри індустрії моди;
‒ Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля – Галина Ріпка, завідувачка кафедри дизайну та індустрії моди та Євген Мазнєв, доцент кафедри;
‒ Київського фахового коледжу прикладних наук – Ганна Щуцька, директор коледжу.
Також серед учасників від науково-освітянської спільноти провідних закладів освіти України були представники: Херсонського національного технічного університету; Луцького національного технічного університету; НТУУ «КПІ імені І. І. Сікорського»; ННІ «Українська інженерно-педагогічна академія», Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, Харківської державної академії дизайну і мистецтв; Львівської національної академії мистецтв; Інституту геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М. П. Семененка НАН України; Національного університету оборони України; Чернівецького фахового коледжу технологій та дизайну; Харківського фахового коледжу технологій та дизайну; ВСП «Львівський фаховий коледж індустрії моди КНУТД»; Краматорського фахового коледжу технологій та дизайну; Комунального закладу професійної (професійно-технічної) освіти «Київський професійний коледж мистецтва та технологій сервісу»; Білоцерківського фахового коледжу сервісу та дизайну; ВСП «Одеський технічний фаховий коледж ОНТУ».
У професійному практико орієнтованому виступі-доповіді «Ручна та цифрова практика виготовлення сучасного ортопедичного взуття» Бернд Франк, фахівець-практик, професіонал міжнародного рівня з розробки та виготовлення ортопедичного взуття, звернувся до присутніх із побажаннями плідної роботи та переконливих здобутків. Спікер розповів та показав майстерню площею 1000 м² для протезування нижніх кінцівок в Україні з метою реабілітації військовослужбовців, яка обладнана машинами для виробництва ортопедичного взуття, колодок, гіпсових зліпків, індивідуальних анатомічних устілок тощо. Він зазначив, що після створення колодки на основі відбитка стопи виготовляється тестове взуття для перевірки форми колодки та посадки взуття. Устілки можуть виготовлятися як вручну або за допомогою 3д-друку, так і на верстатах з ЧПК за допомогою фрезерування. Також пан Бернд акцентував увагу на одній з найбільш актуальних проблем щодо профілактики діабетичної стопи за допомогою спеціального ортопедичного взуття.
Зворушливі слова вітання учасникам і гостям заходу в залі вченої ради КНУТД адресувала пані Тетяна Іванішена, декан факультету технологій і дизайну Хмельницького національного університету (ХНУ), яка завітала разом з Тетяною Надоптою, завідувачем кафедри індустрії моди в легкій промисловості до університету. Багаторічні дружні стосунки, тісна співпраця пов’язують факультет мистецтв і моди КНУТД та факультет технологій і дизайну ХНУ. Спікер згадала, що мала задоволення вперше приїхати до КНУТД як аспірант ще двадцять років тому. І сьогодні, вже як декан факультету технологій і дизайну ХНУ, рада вітати спільноту однодумців, які діляться своїми ідеями, дослідженнями, розробками, що дає поштовх суспільному прогресу та розвитку залученої академічної спільноти. – ХНУ, що характеризується різноманітністю факультетів і спеціальностей, вже багато років співпрацює з КНУТД, який є нашим найближчим партнером, – зазначила пані Тетяна.
Учасники конференції із зацікавленям прослухали доповідь «Загальні вимоги до льотно-технічного обмундирування» Віктора Дричика. Спікер зазначив, що розробка сучасного бойового екіпірування льотного складу є одним із пріоритетних завдань держави в плані модернізації та переоснащення Збройних Сил України. Доповідач перелічив недоліки бойового екіпірування льотного складу на основі аналізу застосування нашої авіації у зоні бойових дій, схарактеризував основні вироби із переліку речового забезпечення відповідно до потреб ЗСУ та наголосив, що тільки на основі комплексного підходу до їх проєктування можна отримати сучасні ефективні розробки для військовослужбовців.
Слова привітання учасникам конференції надійшли від грузинських колег з міста Кутаїсі. Ніно Долідзе, професор кафедри дизайну та технології Державного університету ім. Акакія Церетелі, привітала присутніх з початком роботи конференції, побажала миру, благополуччя та успішної роботи її учасникам, наголосила на багаторічних дружніх стосунках та плідній співпраці між нашими закладами. Також вона зазначила, що незважаючи на складну ситуацію в Україні, університет активно здійснює наукову діяльність. Колеги з Грузії глибоко переконані та бажають найскорішої Перемоги України!
Сердечно привітала учасників, гостей заходу та виступила з потужною доповіддю «Виготовлення антибактеріального текстилю з наночастинками оксиду міді та цинку в одному складі» Наталія Дудченко, професор із Бар-Ілан (Ізраїль). Спікер наголосила на зростаючій потребі в антибактеріальному текстилі, здатному пригнічувати ріст бактерій, особливо в таких секторах, як охорона здоров’я, виробництво спортивного та повсякденного одягу тощо. Одним з ефективних і стійких способів нанесення наночастинок оксидів міді та цинку на тканини є синтез в одній ємності з використанням ультразвукового опромінення. У презентації вона представила результати щодо ефективності текстилю з покриттям з оксидів міді та цинку щодо планктонних та біоплівкових форм кишкової палички та золотистого стафілокока.
Тепло привітав присутніх на конференції Валерій Рибас, директор ТОВ «ТК-Фурнітура» і виступив з доповіддю «Проблеми та перспективи розвитку текстильної індустрії України». «Для створення швейного продукту потрібно мати матеріали, нитки, тканину, фурнітуру», – почав свій виступ спікер. Пан Віктор зазначив, що у той час, коли Україна бореться з російським вторгненням на свою територію, її текстильна та швейна промисловість намагається розв’язувати нагальні потреби, а саме нестача сировини та дефіцит фахівців різних рівнів виробництва. Доповідач акцентував увагу на питанні розвитку та пошуку нових можливостей у галузі текстильної промисловості.
Від імені ректора Херсонського національного технічного університету Олени Чепелюк і науково-педагогічного колективу до учасників звернулася Марія Артеменко, перший проректор університету та наголосила на важливості проведення конференції як майданчика для обміну досвідом, ідеями, комунікації фахівців у легкій промисловості. Багаторічні дружні партнерські зв’язки між КНУТД та ХНТУ підтверджені спільними проєктами, заходами, різними ініціативами в науці, освіті та мають подальшу перспективу. Спікер наголосила на важливості розвитку сировинної бази, матеріалознавства, прядильного виробництва текстильної промисловості.
Захопливою та видовищною була доповідь Тетяни Спахіу, доцента із Тірани з Албанії. Доповідач представила презентацію з результатами міжнародного грантового проєкту «Digital Tools for Wearable Products for the Shoe Industry» (Цифрові інструменти для продукції взуттєвої індустрії), що присвячений імплементації новітніх цифрових технологій та інструментів у процес навчальної підготовки працівників взуттєвої галузі.
З доповіддю «Особливості впровадження розкрійного обладнання на швейних підприємствах України» виступив Сергій Прищепа, регіональний представник «Lectra-Gerber». Спікер представив новаторську лінійку автоматизованих розкрійних машин «VectorFashion» для швейних виробів і типів тканин, надаючи гнучкість процесу масового виробництва. Пан Сергій детально описав та охарактеризував переваги різних моделей розкрійних комплексів залежно від обсягів замовлень, висоти настилу та асортименту текстильних виробів різного призначення.
Наталія Остапенко від імені колективу висловила слова глибокої поваги та вдячності стейкхолдерам Київського національного університету технологій та дизайну за їхню щоденну невтомну працю і нескореність, стійкість позицій на вітчизняному ринку, та за те, що в складний для нашої держави час знайшли можливість завітати до університету, а саме:
‒ Людмилі Івановій – директору ТОВ «Дана-Мода», лауреату Національної премії України імені Бориса Патона, члену Освітнього інвестиційно-технологічного кластеру легкої промисловості;
‒ Валерію Рибасу – директору ТОВ «ТК-Фурнітура», ТОВ «Barva», члену Освітнього інвестиційно-технологічного кластеру легкої промисловості;
‒ Тетяні Абрамовій – директору ТОВ «Дім моди «Ріто»;
‒ Олександру Бондару – директору ТОВ «Prime Shoes»;
‒ Антону Євенку – співвласнику ТОВ «КОР АПАРЕЛЬ»;
‒ Михайлу Кучеренку – директору ТОВ «Сурікат»;
‒ Денису Девогуцу – технологу трикотажної фабрики «Роза».
У рамках конференції на виставці було представлено творчі роботи здобувачів вищої освіти спеціальності 182 «Технології легкої промисловості», публікаційний доробок викладачів факультету мистецтв і моди, а також проведено круглий стіл із стейкхолдерами.
Після перерви робота конференції продовжилась на чотирьох тематичних платформах, участь у яких взяли стейкхолдери з різних країн світу – науковці, представники підприємств, провідних організацій у текстильній та фешн-індустріях, здобувачі вищої освіти, які презентували свої наукові доробки. Тематика платформ була також досить різноманітною та стосувалась проблем та перспектив розвитку фешн-індустрії, сучасних аспектів матеріалознавства, технологій, зокрема інформаційних технологій та інновацій у текстильній та фешн-індустріях та актуальних питань підготовки фахівців для індустрії моди, за якими відбулися дискусії. У роботі заявлених платформ конференції активну участь взяли професори, доценти, докторанти, молоді науковці, студенти. Модераторами платформ виступили відомі представники української та міжнародної освіти у сфері фешн-індустрії, підприємств України та провідних організацій, а також науковці КНУТД – Лілія Чертенко, к. т. н., Оксана Водзінська, к. т. н., Тетяна Дзикович, к. т. н., Алла Колодяжн, к. психол. н. та ін. Доповіді конференції будуть опубліковані в збірнику матеріалів конференції «KyivTex&Fashion».
Щиро дякуємо всім модераторам, спікерам, учасникам та гостям за участь, плідну й ціннісну роботу, конструктивний діалог, розширення наукових горизонтів, нові ідеї, високий рівень наукових доповідей, жваві дискусії та високу оцінку фахової роботи!
Конференція відбулася попри непрості для нашої країни часи та завдяки Збройним Силам України. Висловлюємо кожному захиснику і захисниці глибоку повагу та щиру вдячність, низький уклін нашим воїнам!
25.10.2024