КНУТД
Київський національний університет технологій та дизайну

UA EN

РЕАЛІЗОВАНО СПІЛЬНИЙ ПРОЄКТ КНУТД ТА НАЦІОНАЛЬНОГО ЦЕНТРУ «МАЛА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ» ЩОДО ЗБЕРЕЖЕННЯ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ УКРАЇНИ

Викладачі і студенти факультету дизайну долучились до реалізації спільного проєкту з Національним центром «Мала академія наук України» (НЦ «МАНУ»), що дало можливість суттєво спростити використання українських народних орнаментів в освітньому процесі та роботі дизайнерів. Фахівці університету та академії здійснили оцифрування та векторизацію елементів гуцульських орнаментів для використання їх із сучасними програмними продуктами.

Угоду про співпрацю між КНУТД та НЦ «МАНУ» було укладено у березні 2024 року  за підписом Івана Грищенка, ректора КНУТД, академіка НАПН України, доктора економічних наук, професора та Станіслава Довгого, президента Малої академії наук України, академіка НАН України, академіка НАПН України, доктора фізико-математичних наук, професора.

Кураторами проєкту від КНУТД були Володимир Стаценко, проректор з цифрової трансформації і Калина Пашкевич, декан факультету дизайну. Кураторство від НЦ «МАНУ» здійснювала Марія Лубінська, художник-монументаліст, доктор філософії  з культурології.

Студенти кафедри графічного дизайну та кафедри мистецтва та дизайну костюма, аспіранти факультету дизайну КНУТД під керівництвом Калини Пашкевич, декана факультету дизайну, Олени Герасименко, викладача кафедри мистецтва та дизайну костюма, Михайла Руденка, Олександра Кротевича, викладачів кафедри графічного дизайну, взяли участь у реалізації проєкту.

За основу було взято унікальне видання «Гуцульский орнамент» відомого художника-графіка, дослідника народної творчості гуцулів і викладача Львівського інституту декоративно-прикладного мистецтва Михайла Курилича (1921–1984), яке упорядкувала його донька, історик Леся Довга (2021 р.). Михайло Курилич зібрав велику кількість орнаментальних елементів, їхні назви, створив графічний альбом мотивів гуцульського орнаменту та словник народних термінів.

Студенти і викладачі КНУТД відтворили в комп’ютерних програмах більше 800 аутентичних гуцульских орнаментів, які українські народні майстри використовували в різьбленні на дерев'яних виробах, у кераміці, у текстилі для вишивки та ткацтва, в одязі, рушниках тощо, і створили базу для розробки унікального сайту. Сайт створено задля збереження та поширення знань про гуцульский орнамент, його розмаїття, а також про культурний та соціальний контекст побутування українців. Орнаменти відображають багатовікові традиції, культуру та мистецтво Гуцульщини, підходять для використання в дизайні, декорі та творчих проектах.

Студенти і викладачі КНУТД оцифрували унікальні гуцульські орнаменти для розробки сайту

У травні 2024 року Міністерство культури та інформаційної політики внесло до Інвентарю належних практик з охорони нематеріальної культурної спадщини практику з охорони гуцульського орнаменту. Практика з охорони «Гуцульського орнаменту (узорів) та пов’язаного з ним культурного простору» – це програма, яку представляє НЦ «МАНУ» з 2000 року задля збереження та поширення знань про орнамент, його розмаїття.

Укладена угода передбачає розширення освітньої, науково-дослідної, інноваційної, міжнародної діяльностей та навчально-виховної роботи, отже, продовжуємо співпрацювати із партерами з Національного центру «Мала
академія наук України» для розвитку і відновлення нашої держави.

02.11.2024