КНУТД
Київський національний університет технологій та дизайну

UA EN

ПРОСВІТНИЦЬКО-ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЗАХІД «СТРЕС ЯК РЕСУРС: ТЕХНОЛОГІЇ ПСИХОЛОГІЧНОГО ВІДНОВЛЕННЯ»

28 березня 2025 року Римма КИРИЧЕНКО, керівник центру психологічної підтримки КНУТД, кандидат психологічних наук провела просвітницько-інфомаційний  захід «Стрес як ресурс: технології психологічного відновлення» для здобувачів вищої освіти КНУТД факультетiв: мистецтв і моди; мехатроніки та комп’ютерних технологій; дизайну; хімічних та біофармацевтичних технологій; управління та бізнес дизайну; інститутів культурних та креативних індустрій; права та сучасних технологій; інженерії та інформаційних технологій. Головна місія цього заходу – надати знання про те, як під впливом довготривалого стресу зберегти себе та залишитись психологічно та психічно здоровою людиною, як у ситуаціях постійної невизначеності знаходити резерви для подолання труднощів. Під час демонстрації презентації здобувачі вищої освіти змогли по-іншому подивитися на стрес та зрозуміти, що його можна сприймати і як ресурс, який навіть може допомогти особистості краще адаптуватися до життєвих змін.

За визначенням ВООЗ, стрес – це стан занепокоєння або психічного напруження, викликаний реальною чи уявною загрозою. Короткочасний стрес допомагає виконувати повсякденні справи і долати виклики, однак тривала стресова ситуація викликає появу хронічного стресу і може спричинити проблеми з фізичним та психічним здоров'ям.

Учасники заходу ознайомились із проєктом «Скажи чесно, ти як?», розробленим за підтримки ВООЗ у рамках ініціативи першої леді України Олени Зеленської зі створення Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки. Основна ідея цього проєкту – формувати культуру піклування  про власне ментальне здоров’я, показати, що говорити про свій внутрішній стан зовсім не соромно, навпаки – це має велике значення у боротьбі зі стресом.

Під час заходу було обговорено питання стресу як частини нашого життя, який захищає нас від загроз цього світу тим, що у нас виникає реакція, яка є механізмом виживання, який змушує нас реагувати на загрози. Визначили ознаки стресу, який проявляється в емоційних і фізичних симптомах: тривожності; дратівливості; головному болю; труднощах з концентрацією; м’язовій напрузі; проблемах зі сном; змінах апетиту.  Зазначено, що стрес може бути коротким, ситуативним і позитивним чинником, що мотивує, підвищує продуктивність, але якщо його переживати протягом тривалого періоду часу, він може стати хронічним, що негативно впливає на здоров’я та самопочуття. Стресові обставини також можуть провокувати або поглиблювати психічні розлади, зокрема тривожність і депресію, які часто потребують психологічної та медичної підтримки.

Здобувачі вищої освіти ознайомилися з рекомендованим ВООЗ посібником «Важливі навички в періоди стресу», як справитися зі стресом: управління стресом, який  містить техніки самодопомоги для зниження рівня стресу та аптечкою самодопомоги для управління стресом та плекання стійкості.

Римма Кириченко також розповіла про  критерії психічного здоров’я та чинники, що визначають особисту психологічну стресостійкість людини. Особливу увагу вона приділила практичним методам саморегуляції психоемоційного стану, як інструментам самодопомоги в стресових ситуаціях, які може використовувати будь яка людина, щоб уникнути наслідків важких психологічних випробувань під час воєнних дій.  Основні з них – техніки усвідомленого дихання, нервово-м’язова релаксація та скеровані думки.

Римма Вікторівна запропонувала здобувачам вищої виконати прості й ефективні техніки, що допомагають запустити процес саморегуляції за рахунок узгодженої взаємодії нашого  мозку з тілом та емоціями та рівні відчуттів, а саме: техніки «Заземлення», «Відчіпляємося з гачка», «Діємо згідно з власними цінностями», «Квадратне дихання», вправа «Метелик»  тощо. Також студенти дізналися про дієві практики подолання стресу: медитатативних прогулянок лісом «Сінрін-йоку», «Як себе підтримати – практика вдячності».

Нині, під час війни, ці вправи є універсальними, їх можна виконувати для самодопомоги будь-де: вдома чи на  роботі, під час комендантської години чи у бомбосховищі. Для зміцнення нервової системи та забезпечення стресостійкості ці вправи бажано робити щодня.

Римма Кириченко надала практичні рекомендації щодо першої допомоги у стресових ситуаціях, як зберегти та покращити психічне здоров’я. Ознайомила з ресурсо орієнтованою моделлю стресоподолання «BASIC Ph». Студенти виконали вправу «Сміттєва корзина» для зняття стресу, мали можливість позбутися негативних емоцій. А також пані Римма запропонувала інші вправи для психологічного розвантаження: «Коло підтримки», «Лист у майбутнє», «Писемна практика» тощо. Наприкінці заходу учасники виконали вправу «Ви – світло» з метою покращення психологічного стану.

 

Центр психологічної підтримки КНУТД

28.03.2025