Делегація Київського національного університету технологій та дизайну представлена у складі Людмили Ганущак-Єфіменко проректора з наукової та міжнародної діяльності та Тетяни Сінькевич голови первинної профспілкової організації студентів, прийняла участь в заході «Університети в екосистемі “Ти як?” - важливої події в рамках Всеукраїнської програми з ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої Першою леді України Оленою Зеленською.
Програма спрямована на формування культури турботи про психічне здоров’я, розвиток ефективної системи підтримки в освітньому середовищі та підвищення обізнаності серед молоді та освітян.
Під час відкриття заходу, як зазначила перша леді України Олена Зеленська: «Університет стає середовищем, де, як у щойно відкритій коробці з пазлами, змішані дуже різні досвіди. Які можуть або конфронтувати, якщо не дбати про екологічну взаємодію, або зцілюватися одне від одного, бути місцем сили та плекання стійкості», – наголосила перша леді.
«Зараз заклади вищої освіти об’єднують до мільйона студентів та близько ста тисяч науково-педагогічних працівників. Понад тридцять ЗВО довелося перемістити в інші міста через російську агресію».
У лютому «Ти як?» провела опитування серед викладачів і студентів 29 закладів вищої освіти. Майже кожен третій викладач має ознаки прихованого вигорання. У 16 % є ознаки вигорання, які виявляються через емоційну відстороненість, цинічність, розчарування. Ще 18 % схильні до уникання робочих завдань, прокрастинації, втрати мотивації. І лише 35 % вважають, що можуть впоратися зі стресом. Опитування серед студентів показало, що близько 52 % потребують втручання різного ступеня інтенсивності.
Учасники зустрічі ректори, проректори та лідери студентського самоврядування наголосили на тому, що важливо продовжувати розгортати психологічну допомогу у ЗВО. У 97 % закладів уже функціонують психологічні служби. На базі низки закладів вищої освіти працюють центри ментального здоров'я, інтерактивні простори «Турбота про себе», молодіжні центри, центри розвитку студентства, коворкінги, а також проводять психологічні воркшопи, організовують групи підтримки, заняття з арттерапії, творчі клуби тощо.
«Університет – це не тільки про професійну підготовку. Це простір, де надають послуги з ментального здоров’я та психосоціальної підтримки, де плекають стійкість і викладачів, і студентів. Навички турботи про себе і психоедукація мають стати компонентом підготовки фахівців будь-якого профілю», – зауважила керівниця Координаційного центру з психічного здоров’я КМУ Оксана Збітнєва.
Серед головних тем:
- Виступ футуролога Андрія Длігача про зв’язок між ментальним здоров’ям і розвитком економіки;
- Панельна дискусія про роль університетів у формуванні культури психологічної підтримки;
- Презентація дослідження ЮНІСЕФ про ставлення українців до психічного здоров’я;
- Лекція про колективну травму та культуру пам’яті;
- Воркшоп із формування позитивних копінгових стратегій.
За результатами воркпшопу проректором Людмилою Ганущак-Єфіменко презентовано модель підтримки науково-педагогічних працівників, які мають ознаки вигорання з інструментарієм та набором дизайн рішень, щодо формування культури позитивних копінгових стратегій, основні кроки її імплементації в університеті.
Детальніше про подію https://www.president.gov.ua/news/olena-zelenska-zakladi-vishoyi-osviti-ukrayini-mayut-stati-h-96945
03.04.2025