КНУТД
Київський національний університет технологій та дизайну

UA EN

ВІДБУЛАСЬ VІІ МІЖНАРОДНА НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ «АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ СУЧАСНОГО ДИЗАЙНУ»

4 квітня 2025 року у Київському національному університеті технологій та дизайну відбулась організована факультетом дизайну VІІ Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні проблеми сучасного дизайну», присвячена 95-ій річниці від дня заснування університету, яка зібрала відомих науковців, дизайнерів-практиків, мистецтвознавців та провідних фахівців з різних галузей дизайну з України, Великої Британії, Польщі, Молдови, Китаю, Латвії, Литви, Італії, Німеччини, Румунії та інших країн світу.

Конференцію було проведено в змішаному форматі за ініціативи Київського національного університету технологій та дизайну за підтримки Міністерства освіти і науки України, Національної спілки художників України, Спілки дизайнерів України, за участі представників Міжнародної асоціації університетів і коледжів мистецтва, дизайну та медіа CUMULUS, Європейської ліги мистецьких закладів освіти (ELIA).

Модератором заходу виступила Калина Пашкевич, доктор технічних наук, професор, декан факультету дизайну КНУТД.

Ректор КНУТД Іван Грищенко, доктор економічних наук, професор, академік Національної академії педагогічних наук України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки звернувся до учасників пленарного засідання конференції з вітальним словом. В своїй промові Іван Михайлович розповів про здобутки колективу факультету дизайну, про перспективи розвитку мистецького та дизайнерського напрямів в КНУТД, ознайомив присутніх на конференції гостей зі структурою Університету, факультету дизайну, особливо підкресливши, що сьогодні КНУТД є флагманом з підготовки дизайнерів, що підтверджено визнанням Університету в світових рейтингах, участю у міжнародних мистецьких і дизайнерських асоціаціях і великою чисельністю студентів, які зараз здобувають освіту на факультеті дизайну, у тому числі, більше 500 здобувачів освіти з Китаю та інших країн світу.

В президії пленарного засідання конференції почесне місце зайняли Людмила Ганущак-Єфіменко, доктор економічних наук, професор, проректор з наукової та міжнародної діяльності КНУТД, Олександр Кащенко, доктор технічних наук, професор, член Національної спілки архітекторів України, декан архітектурного факультету Київського національного університету будівництва та архітектури, Інна Яковець, доктор мистецтвознавства, професор, член Спілки дизайнерів України, завідувачка кафедри дизайну Черкаського державного технологічного університету.

В конференції взяли участь представники більше 70 закладів освіти та установ з України та більш ніж 15 країн світу: Віденський технологічний університет (Австрія), Латвійська академія мистецтв (Латвія), Балтійська міжнародна академія (Латвія), Клайпедський університет (Литва), Естонська академія мистецтв (Естонія), Академія Domus (Італія), Дрезденський технічний університет (Німеччина), Університет освіти султана Ідріса (Малайзія), Техаський державний університет (США), Технічний університет Молдови (Молдова), Інститут культурної спадщини (Молдова), Державний педагогічний університет ім. І. Крянге (Молдова), Університет комісії національної освіти (Польща), Кельцеський технологічний університет (Польща), Університет WSB Merito в Гданську (Польща), Технологічний університет Цілу (Китай), Університет науки і технологій Шеньсі (Китай), Пекінський університет технологій та бізнесу (Китай), Сіанський політехнічний університет (Китай), Тайюаньський інститут технологій (Китай), Чжецзянський університет Ванлі (Китай), Хунаньський технологічний університет (Китай), Ясський технічний університет ім. Г. Асакі (Румунія), Університет мистецтв ім. Джордже Енеску (Румунія), Національний науково-дослідний інститут текстилю та шкіри (INCDTP) (Румунія) та інші.

З щирими побажаннями плідної роботи до учасників конференції звернулися у відео-привітанні керівники Технологічного університету Цілу з Китайської народної республіки: Чень Госін – секретар, Чу Фуцян – директор, Фан Цзе Цін – заступник директора.

Теплі слова привітання висловив Лоренцо Імбезі – президент Міжнародної асоціації університетів та коледжів мистецтва, дизайну та медіа CUMULUS, професор, Римський університет ла Сап'єнца (Італія). Він відмітив, що КНУТД був першим закладом освіти з України, який у 2021 році доєднався до асоціації CUMULUS та активно співпрацює з іншими її членами.

У 2024 році КНУТД отримав членство в Європейській лізі мистецьких закладів освіти (ELIA). Слова привітання учасникам конференції надіслала Уляна Фурів – менеджерка платформи UAx ELIA. В своїй промові пані Уляна розповіла про можливості, які надає платформа UAx для українських студентів та про діяльність ELIA для підтримки мистецьких закладів з України.

За підтримки платформи UAx Європейської ліги мистецьких закладів (ELIA) факультет дизайну КНУТД отримав у 2025-2026 роках можливість співпраці з сестринською школою – Національною академією мистецтв Осло (Норвегія) для підготовки студентів дизайнерів. Теплі вітання учасникам конференції передали колеги з Норвегії: Маріанна Скюльхауг – ректор, Андреас Берг – професор кафедри дизайну, Фредерик Стаум Флоен – викладач кафедри дизайну одягу і костюма (Національна академія мистецтв Осло).

Козетт Джойнер Мартінес, Ph.D., доцент Техаського державного університету (США) зробила інформативну доповідь про результати спільного проєкту КНУТД із закладами освіти США та Саудівської Аравії – проєкт академічної міжнародної онлайн-мобільності за програмою “Collaborative Online International Learning/ Спільне навчання в режимі онлайн” “FASHION FOR A GOOD LIFE”, який було успішно реалізовано у 2024 році.

Тісна співпраця пов’язує факультет дизайну КНУТД з факультетом мистецтв, дизайну і медіа Бірмінгемського міського університету (м. Бірмінгем, Велика Британія), викладачі і студенти факультету неодноразово відвідували цей навчальний заклад в рамках академічної мобільності за програмою ERASMUS+. З щирими вітаннями до учасників конференції звернулася Наталія Рожин лекторка факультету мистецтва, дизайну і медіа Бірмінгемського міського університету.

Від імені польських колег з міста Краків, з вітальним словом виступила Катажина Войдила – Dr. Hab., завідувачка кафедри візуальної комунікації, Університет комісії національної освіти (UKEN) (Польща). Тісна співпраця з колегами здійснюється в рамках проєкту Мережі культурної співпраці «Ініціатива трьох морів» (3SICCN – Three Seas Initiative Cultural Cooperation Network). Пані Катажина розповіла про результати участі викладачів і студентів факультету дизайну КНУТД у міжнародному проєкті «Пост-плакат? Між мистецтвом і методологією» та в щорічній події «Poster Challenge», яка тривала три тижні та була відкрита для студентів як польських, так і міжнародних університетів, організованих кафедрою візуальної комунікації Інституту мистецтва та дизайну Університету комісії національної освіти.

З доповіддю на тему «Можливості використання сучасних програм штучного інтелекту в дизайні» виступила Катерина Крічлоу – запрошена лекторка Бірмінгемського міського університету (м. Бірмінгем, Велика Британія).

В роботі конференції взяли участь партнери з Молдови: факультету образотворчого мистецтва та дизайну Державного педагогічного університету ім. І. Крянге та факультету дизайну Технічного університету Молдови. З вітальним словом виступив Сергій Трончу, доктор архітектури, професор, декан факультету дизайну Технічного університету Молдови. Він подякував за багаторічну співпрацю, за можливість участі студентам з молдовських закладів освіти у Міжнародному конкурсі молодих дизайнерів «Печерські каштани», Міжнародному конкурсі одного образу «Сузір’я «Каштан»», організатором яких є КНУТД, а також запросив до участі в їхніх творчих заходах.

Олександр Кащенко, доктор технічних наук, професор, член Національної спілки архітекторів України, декан архітектурного факультету КНУБА передав щирі вітання учасникам конференції та колективу КНУТД від імені ректора КНУБА Олексія Дніпрова, доктора юридичних наук, та від колективу архітектурного факультету.

Інна Яковець, доктор мистецтвознавства, професор, завідувачка кафедри дизайну Черкаського державного технологічного університету звернулась до присутніх в залі та в онлайн-форматі учасників конференції зі словами вітання та побажала, щоб в Україні якнайшвидше наступив мир.

Олена Чепелюк, доктор технічних наук, професор, Лауреат національної премії ім. Бориса Патона, ректор Херсонського національного технічного університету в своїй промові згадала штучний інтелект, який вже є не тільки інструментом в руках дизайнера, а й змінює саму суть творчого мислення. Вона зазначила, що зараз відбувається паралельний розвиток різних концепцій дизайну – від традиційних до цифрових та формується новий мультисенсорний підхід до проєктування, і добре, що осмислення цих процесів та синтез нових творчих ідей відбувається на Міжнародній науково-практичній конференції «Актуальні проблеми сучасного дизайну».

Взяли участь у роботі конференції колеги з багатьох закладів вищої освіти та інституцій з різних міст України: Києва, Херсона, Хмельницького, Миколаєва, Дніпра, Львова, Черкас, Житомира тощо, які підготували більше 300 тез доповідей на конференцію: Наталія Данильченко, старший викладач Національного університету кораблебудування ім. Адмірала Макарова (м. Миколаїв); Ельвіра Базилюк, кандидат технічних наук, доцент, завідувачка кафедри дизайну та Світлана Кулешова, доктор технічних наук, професор, завідувачка кафедри технологій та конструювання швейних виробів Хмельницького національного університету (м. Хмельницький); Любов Котляр, голова Київської організації Національної спілки фотохудожників України;  Надія Ведмідь, доктор економічних наук, професор, декан факультету технологій та бізнесу Державного торговельно-економічного університету; Андрій Сидоренко, учений секретар Інституту проблем сучасного мистецтва Національної академії мистецтв України; Святослав Бердинських, кандидат мистецтвознавства, доцент, завідувач кафедри дизайну Університету економіки та права «Крок»; Наталя Удріс-Бородавко, кандидат соціологічних наук, доцент, завідувачка та Оксана Чуєва, кандидат мистецтвознавства, доцент, доцент кафедри графічного дизайну Київського національного університету культури і мистецтв; Галина Ріпка, кандидат технічних наук, доцент, завідувачка та Євген Мазнєв, кандидат технічних наук, доцент кафедри технологій легкої промисловості Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля; Леонід Бернат, художник, викладач кафедри образотворчого мистецтва Київського університету ім. Б. Грінченка; Катерина Саніна, бізнес-тренер дизайнерів і декораторів; Сергій Комісаров, член Національної спілки журналістів, заслужений журналіст України, співзасновник Міжнародного арт-об’єднання «Повертайся живим!»; Алла Горбунова, директорка благодійного фонду «Соняшник»; Ірина Довженко, старший викладач кафедри режисури телебачення Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. І.К. Карпенка-Карого та інші.

В цей же день відбулись засідання шести платформ конференції, участь в яких взяли учасники з різних країн світу – науковці, митці, студенти, аспіранти. Відбувся обмін досвідом та результатами наукових досліджень з актуальних проблем дизайну митців, дизайнерів, науковців у галузі дизайну та мистецьких спеціальностей України, інших країн Європи та світу.

Платформа 1 «Мистецтвознавчі та культурологічні чинники дизайну» (модератор – Тетяна Кротова, доктор мистецтвознавства, професор; секретар – Анастасія Юхимчук, аспірантка).

Платформа 2 «Тенденції розвитку арт і фешн-дизайну» (модератор – Наталія Чупріна, доктор мистецтвознавства, професор; секретар – Олеся Скасків, аспірантка).


Платформа 3 «Інформаційні технології візуалізації у дизайні» (модератор – Олена  Васильєва, кандидат технічних наук, доцент; секретар – Маргарита Іванова, асистентка).

Платформа 4 «Графічний дизайн у полікультурному просторі» (модератор – Руслана Безугла, доктор мистецтвознавства, професор; секретар – Єлизавета Дерев’янко, аспірантка).

Платформа 5 «Перспективи розвитку дизайну архітектурного середовища» (модератор – Данило Косенко, кандидат мистецтвознавства, доцент; секретар – Наталя Ришкевич, аспірантка).

Платформа 6 «Підприємницькі та освітні аспекти дизайн-діяльності» (модератор – Ольга Єжова, доктор педагогічних наук, професор; секретар – Надія Люклян, аспірантка).

Відповідальний секретар конференції Руслана Хиневич, кандидат технічних наук, доцент, доцент кафедри мультимедійного дизайну, секретарі платформ конференції, аспіранти факультету дизайну, а також студентське самоврядування факультету дизайну на чолі з головою Вікторією Степанець, Дар’єю Карпенко,  забезпечили організаційну підтримку роботи конференції.

Виставку художніх робіт підготували викладачі факультету дизайну КНУТД Євген Гула, Михайло Руденко, Олександр Кротевич, Анатолій Шаповал, Святослав Подлевський, Оксана Мазніченко, Алла Осадча та інші талановиті художники.

Не дивлячись на складний для українського мистецтва і науки час, спричинений війною, колектив факультету дизайну КНУТД у співпраці із закордонними партнерами та колегами з України провів конференцію на високому рівні, в теплій, дружній атмосфері. Про актуальність піднятих на конференції питань в різних галузях дизайну свідчать широка географія її учасників, різноманітна тематика доповідей, залучення широкого кола представників науки і мистецтва.

Дякуємо модераторам, спікерам та усім причетним за участь і запрошуємо до наступної VІІІ Міжнародної науково-практичної конференції!

Дякуємо Збройним Силам України за можливість проводити конференції, навчати молодь, здійснювати дослідження у галузі культури і мистецтва для відновлення і розвитку нашої держави!

07.04.2025