11 квітня 2025 року в мультимедійній лекційній аудиторії 4-0102 Київського національного університету технологій та дизайну відбулася відкрита лекція з теми «Роль робототехніки у впровадженні Індустрії 4.0» англійською мовою, яку провів Олександр Скворчевський, кандидат технічних наук, директор Центру досліджень робототехніки, мехатроніки та інформатизації виробництва м. Харкова. Модерували зустріч Владислава Скідан, завідувачка кафедри інформаційних та комп’ютерних технологій, кандидат технічних наук, доцент та Олег Ніконов, професор кафедри ІКТ, доктор технічних наук.
До лекції, яка проходила у змішаному форматі долучилися здобувачі і науково-педагогічні працівники кафедри інформаційних та комп’ютерних технологій, кафедри механічної інженерії та кафедри комп’ютерної інженерії та електромеханіки факультету інженерії та інформаційних технологій. Зокрема, учасниками лекції стали здобувачі спеціальностей F2 «Інженерія програмного забезпечення», F6 «Інформаційні системи і технології» та G7 «Автоматизація, комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка», G9 «Прикладна механіка», G11 «Машинобудування», F3 «Комп’ютерні науки», F7 «Комп’ютерна інженерія», G3 «Електрична інженерія».
У лекції Олександр Скворчевський представив слухачам огляд еволюції індустріальних епох – від Індустрії 1.0 (механізація виробництва за допомогою парових машин), через Індустрію 2.0 (впровадження електрифікації та масового виробництва), Індустрію 3.0 (автоматизація з використанням електроніки та ІТ), до Індустрії 4.0 – етапу, що характеризується впровадженням кіберфізичних систем, інтернету речей (IoT), штучного інтелекту та хмарних технологій.
Особливу увагу лектор приділив практичним кейсам упровадження робототехніки в умовах Індустрії 4.0. Здобувачі дізналися про використання колаборативних роботів (cobots), які працюють пліч-о-пліч із людьми на виробничих лініях; упровадження автономних мобільних платформ для автоматизації логістичних процесів; застосування систем комп’ютерного зору для контролю якості продукції; інтеграцію робототехнічних систем з IoT та хмарними сервісами для збору даних у реальному часі, аналітики та оптимізації виробнич их процесів.
Наприкінці лекції, яка викликала значну зацікавленість як у здобувачів, так і у викладачів, учасники мали можливість поставити запитання, що стосувалися не лише технічних аспектів розвитку сучасних технологій, а й філософських тем, зокрема, гармонійного співіснування людини та роботизованих систем зі штучним інтелектом у майбутньому. Захід став важливою подією в освітньому процесі та платформою для обміну знаннями між теорією і практикою.
Колектив кафедри інформаційних та комп’ютерних технологій висловлює щиру вдячність Олександру Скворчевському за цікаву, змістовну лекцію. Чекаємо на нові зустрічі та подальшу плідну співпрацю!
23.04.2025