23 квітня 2025 року ініціативна група працівників Київського національного університету технологій та дизайну продовжила реалізацію освітньо-наукового культурологічного проєкту «Стежками видатних земляків-науковців» і вирушила в місто Немирів Вінницької області. Нагадуємо, що перші дві експедиції відбулися маршрутами Житомирської області, де народився видатний засновник цитогенетики Григорій Левитський і Києва, де він навчався, працював і пробудив інтерес до генетики на той час молодого ентомолога Феодосія Добржанського.
Науково-педагогічні працівники університету, а саме: Тетяна Щербатюк, професор кафедри біотехнології, шкіри та хутра, доктор біологічних наук, професор; Лариса Семенюк, доцент кафедри туризму та готельно-ресторанного бізнесу, кандидат географічних наук, доцент; Олена Котвицька, завідувачка відділу інформаційних технологій та комп’ютерного забезпечення науково-технічної бібліотеки зі студентами факультету хімічних та біофармацевтичних технологій, інституту культури і креативних індустрій та факультету дизайну відвідали батьківщину Феодосія Григоровича Добржанського, відомого ученого зі світовим визнанням, співавтора синтетичної теорії еволюції.
Попри широку популярність ученого за кордоном, на жаль, ні в Немирові, де народився і навчався в гімназії Феодосій Добржанський, ні в Києві, де він отримав освіту в Київському університеті Святого Володимира та працював у Київському політехнічному інституті, немає жодного пам’ятного знаку.
Вельми скупі, а іноді й суперечливі відомості про ранні роки життя вченого представлені нині у відкритих джерелах. У зв'язку з цим особливо цінним стало багатогодинне спілкування з Миколою Денисенком, членом Спілки журналістів України, краєзнавцем-дослідником, експертом із культурної спадщини, туристичної та музейної справ.
Микола Денисенко автор 20 опублікованих праць, пісень, засновник і редактор трьох газет, розробник і екскурсовод 7 туристичних маршрутів та 14 екскурсій-мандрівок. Нині Микола Федорович працює над книжкою «Добржанські: немирівське коріння».
Є сподівання, що участь пана Миколи у науковому семінарі «Міжнародний день ДНК – 2025», який КНУТД у цьому році присвячує 125-рiччю від дня народження Феодосія Григоровича Добржанського, сприятиме встановленню міцних контактів із членами товариства «Shevchenko Scientific Society» (Нью-Йорк, США) для розробки нового проєкту «Добржанський-фест». Такий Фестиваль пам’яті може стати важливим інструментом розвитку внутрішнього туризму та туризму пам’яті, сприяти формуванню позитивного іміджу України на міжнародній арені, зміцненню національної єдності, популяризації історико-культурної спадщини та утвердженню цінностей національної пам’яті.
Учасники експедиції висловлюють вдячність ректорату університету за сприяння розвитку ідеї проекту, транспортний супровід та комфортні умови наукової подорожі!
30.04.2025