КНУТД
Київський національний університет технологій та дизайну

UA EN

ПСИХОЛОГІЯ СТРАХУ: ПРОСВІТНИЦЬКИЙ ЗАХІД ВІД КАФЕДРИ ПРОФЕСІЙНОЇ ОСВІТИ В СФЕРІ ТЕХНОЛОГІЙ ТА ДИЗАЙНУ

Люди по-різному реагують на страшне кіно. Що приваблює їх у перегляді фільмів жахів? Хоча здається нелогічним насолоджуватися страхом, багато людей обожнюють дивитися фільми жахів. Що ж змушує людей сідати перед екраном та із задоволенням переживати страшні моменти, коли монстри, привиди або серійні вбивці з’являються у кадрі?

29 квітня 2025 року здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) рівня ОПП «Професійна освіта» кафедри професійної освіти в сфері технологій та дизайну Євгенія Євтушок і Наталія Вознюк разом із Аллою Колодяжною, кандидатом психологічних наук, доцентом у рамках роботи гуртка «Пізнай себе», провели просвітницький захід з теми «Чому ти боїшся фільми жахів?».

Наталія та Євгенія розповіли, що фільми жахів – це не просто розвага. Вони викликають реальні емоційні та фізіологічні реакції. У когось це – адреналін і драйв, а в когось – безсоння, тремтіння і відмова дивитися далі. Страх – це емоційна реакція, яка виникає у відповідь на реальну або уявну загрозу. Він є частиною інстинкту самозбереження та запускає стресову реакцію організму: мобілізує увагу, прискорює серцебиття, активує м’язи – все, щоб втекти або захиститися. У фільмах жахів людина не в небезпеці, але мозок реагує, ніби загроза справжня.

Доповідачки зазначили, що фільми жахів активують стародавні механізми виживання. Вони покликані пробудити певні емоції, такі як напруга, страх, стрес і шок. Такі фільми можуть викликати викид гормонів в організмі, а саме: норепінефрин, кортизол і адреналін. Люди бояться не лише те, що бачать, а й те, що уявляють. Рівень страху залежить від особистих рис, контексту, досвіду. Страх – це нормально. Але важливо визнавати межу між «корисним жахом» і таким, що шкодить емоційному стану.

Також Наталія та Євгенія зазначили, що переживання страху є водночас тренуванням для мозку. Під час перегляду фільмів жахів серце пришвидшено б’ється, виробляється адреналін, і увага звужується, навіть якщо знаємо, що перебуваємо вдома або в кінотеатрі, і реальної небезпеки немає. Перегляд фільмів жахів може допомогти мозку підготуватися до реальних стресових ситуацій. Вчені припускають, що такі фільми діють як тренування, ми вчимося керувати своїми емоціями, коли боїмося, і відтак, краще справляємося зі страхом у реальному житті.

01.05.2025