Науково-педагогічними працівниками кафедри сформовано мистецьку школу «Дослідження тектонічної структури костюма в розробці перспективних колекцій одягу», у рамках якої здійснюється вивчення закономірностей функціонування моди, формоутворення перспективних форм костюма та розвитку систем сучасної моди (засновник школи – професор Т. В. Ніколаєва).
Мистецька школа кафедри працює в напрямі досліджень і вдосконалення процесу дизайн-проєктування асортименту одягу, тектонічної структури костюма в розробці перспективних колекцій та методик реконструкції історичного та народного одягу (наукові керівники – професори: К. Л. Пашкевич, Т. Ф. Кротова, О. В. Колосніченко, Н. В. Чупріна).
Зразками комплексної наукової та творчої роботи кафедри є розробки фірмового одягу для прикордонної та митної служби, залізничного транспорту Україні, державної фіскальної служби, комунальних служб та медичних установ м. Києва, костюмів для представницької делегації та волонтерів Євро-2012 (друга премія на Всеукраїнському конкурсі), історичного туристичного парку «Київська Русь», Національного академічного оркестру народних інструментів України, багатьох кінофільмів та театральних вистав Зокрема, під керівництвом викладача кафедри доц. Н.І. Кудрявцевої, студенти та викладачі працювали над розробкою видовищних костюмів до кінофільмів «Моя бабуся Фанні Каплан», «Кіборги», що отримали престижні міжнародні премії на кінофестивалях.
Проф. Т.В. Ніколаєва, доц. Г.В. Кокоріна, І.В. Давиденко, Н.І. Кудрявцева, І.Л. Гайова та інші викладачі кафедри стали ініціаторами створення колекції реплік історичного костюма «Костюмотека» та організаторами виставок історичного та сучасного костюмів, в тому числі: «Історія в костюмах» (2005 р., Національний музей українського народного декоративного мистецтва), «Гра з часом» (2007 р., Альта-центр), «Юбер Живанши для Одрі Хепберн» (2010 р., Radisson Blu), «Від готики до модерну» (2011 р., Мистецький Арсенал), «Межі тіла» (2011 р., Мистецький Арсенал), «Український кутюр» (2016-2017 рр., Київ, ЦУМ), «Столична мода XVIII– XIX століть: кіно та артефакти» (2017 р., Київ, Victoria Museum), проект «Костюм країн Сходу» (2018-2021 рр., Чернігівський історичний музей ім. В.В. Тарновського). Протягом 2005-2021 рр. було влаштовано більше 30 виставок історичного та національного костюма, у тому числі під час презентації КНУТД на Всесвітній виставці «EXPO-2020 Dubai» у 2022 р.
Науково-педагогічними працівниками кафедри зареєстровано в УкрІНТЕІ ініціативну наукову тему «Актуальні тенденції в дизайні костюма» (№ держреєстрації 0120U102456, 2020–2023 рр.), наук. керівники – Т. Ф. Кротова, д.мист., проф., Н. В. Чупріна, д.мист., проф.
О. В. Колосніченко, д.мист., проф. є науковим керівником держбюджетної теми «Розробка дизайн-ергономічних рішень функціонального адаптивного одягу для важкохворих та військовослужбовців в умовах запобігання нового спалаху пандемії Covid-19», 2021–2022 рр. (№ держреєстрації 0121U109720).
Основними напрямами наукової роботи кафедри є:
- «Дослідження тектоніки формоутворення костюма та удосконалення методів розробки перспективних колекцій одягу з використанням сучасних інформаційних технологій» (наук. керівник – д.т.н., проф. К. Л. Пашкевич);
- «Культурологія та естетика дизайну в проєктуванні костюма в контексті полікультурної інтеграції» (наук. керівник – д.мист., проф. Т. Ф. Кротова);
- «Теоретичні та практичні основи естетичного формоутворення одягу різного призначення» (наук. керівник – д.мист., проф. О. В. Колосніченко);
- «Система моди як інтегрована сфера дизайн-діяльності» (наук. керівник – д.мист., проф. Н. В. Чупріна).
За роки розвитку кафедри науково-педагогічними працівниками виконано наукові дослідження та за їх результатами захищено дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук, кандидата мистецтвознавства та доктора мистецтвознавства за такими темами:
- «Теоретичні основи художньо-композиційного формоутворення одягу спеціального призначення» (проф. О. В. Колосніченко, 2019 р.);
- «Система моди ХХ – початку ХХІ століття: проектні практики та чинники функціонування» (європейський та український контексти) (проф. Н. В. Чупріна, 2019 р.);
- «Стильові трансформації в дизайні костюма: художні засоби та принципи формоутворення» (доц. А. І. Баранова, 2020 р.);
- «Етномистецька спадщина Домініка Де ля Фліза в дизайні сучасного одягу» (ас. Н. П. Паранько, 2018 р.);
- «Удосконалення процесу проектування верхніх трикотажних виробів з урахуванням характеристик полотен» (ас. К. О. Кисельова, 2013 р.);
- «Вдосконалення процесу проектування канонічного одягу складової форми» (ас. В. І. Малиновський, 2014 р.);
- «Розробка процесу реконструкції українського історичного чоловічого костюма» (доц. Г. В. Кокоріна, 2013 р.);
- «Удосконалення методу художнього конструювання дитячого одягу на основі біонічних принципів формоутворення» (доц. Т. І. Ніколаєва, 2013 р.).
Результати наукових досліджень, оприлюднені під час захисту дисертацій, покладено в основу науково-дослідної роботи кафедри, до якої залучено студентів (що має розвиток в розробці курсових робіт та дипломних робіт бакалавра та магістра з дизайну).
Щорічно в межах конференції «Актуальні проблеми сучасного дизайну» відбувається засідання платформи «Тенденції розвитку арт і фешн-дизайну» за безпосередньої організації та участі кафедри мистецтва та дизайну костюма. Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні проблеми сучасного дизайну» – це щорічний захід, який проводить факультет дизайну КНУТД з 2018 року, мета якого є – обмін досвідом та результатами наукових досліджень з актуальних проблем дизайну, сприяння творчій співпраці кращих фахівців, митців, науковців у галузі дизайну та мистецьких спеціальностей України, країн Європи та світу. Конференція відбувається за підтримки Міністерства освіти і науки України.