Історія кафедри вищої математики
Кафедра вищої математики Київського національного університету технологій та дизайну була створена в 1930 році.
Першим завідувачем кафедри вищої математики у цьому навчальному закладі в період з 1930 по 1938 роки був професор Юрій Дмитрович Соколов (1896-1971). Ним опубліковано більше 100 наукових праць (в тому числі 2 монографії та 2 підручники) з теорії пружності небесної і аналітичної механіки, теорії фільтрації, диференціальних та інтегральних рівнянь. Серед численних його учнів є відомі вчені. За плідну працю в 1969 році його було нагороджено орденом Трудового Червоного Прапора, а за проявлену мужність під час ВВВ — медаллю «За оборону Києва» та внесено до списку Праведників народів світу.
З 1939р. по 1941р. і з 1944р. по 1947р. кафедрою керував професор С.І.Зуховицький, а з 1948 р. по 1949 р. - професор П.І. Іваненко.
З 1950 р. кафедру очолив професор В.П. Вельмін (1885-1974). Цю посаду він обіймав до 1964 року. В.П. Вельмін був видатним математиком, що підготував велику групу спеціалістів в галузі алгебри та теорії чисел. Лекції Володимир Петрович читав майстерно, з елементами історизму та глибокого аналізу проблеми. Він з великою увагою ставився до молоді, яка відповідала йому любов'ю. Професор В.П. Вельмін був високоосвіченою, талановитою, інтелігентною людиною, що сформувала прекрасний педагогічний колектив.
З 1964 р. по 1975 р. кафедрою керувала кандидат фізико-математичних наук О.О.Стрєльцова (1922-1978), яка працювала на кафедрі вищої математики з 1948 року. Стиль керівництва кафедрою О.О. Стрєльцової сформувався під впливом професора В.П. Вельміна і був нею достойно продовжений. Головні риси цього стилю – висока принциповість, вимогливість в поєднанні з високою культурою людських відносин. Основні наукові дослідження в галузі математичної фізики О.О. Стрєльцова поєднувала з науковими дослідженнями в галузі легкої промисловості. Олена Опанасівна багато часу і сил віддавала педагогічній роботі, вела велику науково-методичну роботу, цікавилася новими досягненнями в науці та педагогіці. Будучи музично обдарованою вона приймала участь у підготовці концертів художньої самодіяльності студентів.
У 1975, 1976 р. кафедрою завідував доктор фізико-математичних наук А.Ф. Шестопал. Після чого до 1979 року на кафедрі виконували обов'язки завідувача викладачі кафедри: доц. Ю.М. Кузнєцов, доц. М.Н. Радченко.
В періоди з 1979 р. по 1986 р., та 1992 р. по 1993 р. кафедру вищої математики очолював професор С.П. Гавеля. (нар. 1923 р.). Професор С.П. Гавеля займався науковою роботою в області теорії пружності та пластичності, досліджуючи застосування математичних методів до розв'язання конкретних прикладних задач інженерного характеру; керував науковими семінарами. Ним самостійно, а також сумісно з учнями видано велику кількість наукових робіт, серед яких є декілька монографій.
В.М. Шевцов (1944-1997), кандидат технічних наук керував кафедрою з 1987 р. по 1992 р. та з 1993 р. по 1996 р. Наукові дослідження В.М. Шевцова були пов'язані з воєнною кібернетикою та космічною технікою. Саме тут розкрився його творчий потенціал інженера і науковця. Він розробив декілька приладів, які використовувались у космічних дослідженнях і були відзначенні державними нагородами. Віктор Макарович Шевцов був талановитим педагогом і прекрасним методистом. В.М. Шевцов був інтелігентною, високоморальною людиною. Він сприйняв і розвинув найкращі традиції керування кафедрою.
Професор П. В. Задерей (нар. 1948) керував кафедрою з 1996 р. по 2019 р. Його наукові інтереси пов'язані з теорією наближення функцій дійсної і комплексної змінної, ортогональними рядами. На протязі ряду років ним були отримані важливі результати в області теорії наближення періодичних функцій багатьох змінних, які доповідались на Міжнародних конференціях. Він є автором більш ніж 150 наукових і науково-методичних робіт, є членом спеціалізованої ради Інституту математики НАН України по захисту дисертацій. П.В. Задерей читав лекції не тільки з класичних розділів вищої математики, але й впроваджував розділи сучасної математики. Багато часу віддавав науково-методичній роботі та індивідуальній роботі зі студентами та аспірантами. |
З 2019 по 2022 рік кафедрою керувала кандидат фізико-математичних наук, доцент Нестеренко Ольга Борисівна, яка працює на кафедрі з 2003 року. О.Б. Нестеренко закінчила механіко-математичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка за спеціальністю «Математика» і отримала кваліфікацію «Математик. Викладач». Наукові дослідження О. Б. Нестеренко пов’язані з розвитком теорії диференціальних та інтегро-диференціальних рівнянь. Вона є автором понад 60 наукових і навчально-методичних праць. Очолює постійно діючий науково-методичний семінар кафедри. З метою поліпшення методики викладання теоретичного матеріалу та проведення практичних занять, значну увагу приділяє роботі по удосконаленню і методичному забезпеченню учбового процесу та розробці сучасної навчально-методичної літератури, в тому числі англійською мовою для іноземних студентів. Має другу вищу освіту. Закінчила Українську академію зовнішньої торгівлі за спеціальністю «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності». |
Історія кафедри фізики
Кафедра фізики КНУТД була створена в 1930 році і першим її керівником був професор Кордиш Л.І. З 1931 р. по 1935 р. кафедру очолював професор Штурм Л.Я., а з 1935-го по 1941-й рік завідуючим кафедрою був доцент Путов А.Є., який після повернення з фронту в 1944 році керував кафедрою до 1945-го року. З 1946-го року по 1954-й рік завідуючою кафедрою була доцент Клігман Ф. Й., а з 1954р. по 1956-й рік — професор Арбузов М.П. В 1956 році кафедра фізики була з'єднана з кафедрою автоматики, яку на той час очолював старший викладач Луцик В.Ї.
З 1957 року по 1983 рік кафедрою керував проф. КАЗАНСЬКИЙ М.Ф. В 1960 році кафедра фізики була перебазована в корпус по вул. Рейтарській, 37 і з цього року починається інтенсивний процес її розвитку, чисельного збільшення колективу, зміцнення матеріальної бази як лабораторного практикуму, так і науково-дослідницьких лабораторій. В 1959 році при кафедрі фізики була відкрита аспірантура.
|
Період з 1983 року по 1994 рік, коли кафедру очолював проф. МЕНТКОВСЬКИИ Ю.Л., характеризується подальшим розширенням науково-дослідницької роботи, створенням науково-дослідницької лабораторії напівпровідникових перетворювачів, збільшенням об'ємів госпрозрахункових науково-дослідницьких робіт, що дозволило суттєво зміцнити матеріально-технічну базу кафедри.
|
З 1994 року по 2010 рік кафедру очолював проф, КЛИМЕНКО А.П. У цей час кафедра інтенсивно модернізувалась, розширювалась матеріально-технічна база лабораторного практикуму, у навчальному процесі почали широко використовуватися персональні комп’ютери.
|
З 2011 року по 2020 рік кафедру очолював проф. КОВАЛЬЧУК О.В. За цей час на кафедрі було створено наукову лабораторію «Фото-діелектричні властивості гетерогенних середовищ з наночастинками», за результатами наукової діяльності якої було написано близько десятка наукових праць, що входять до науково-метричної бази Scopus. Результатом співпраці кафедр фізики та дизайну стало створення спільного проєкту під робочою назвою «Оптичні ілюзії».
|